Jajko w Wielkanocnym menu dla najmłodszych
Jajko jest produktem spożywczym, którego z całą pewnością nie zabraknie na Wielkanocnym stole – jest nieodzownym symbolem zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Podobnie jak inne produkty pochodzenia zwierzęcego jaja dostarczają przede wszystkim pełnowartościowego białka wykorzystywanego do celów budulcowych przez rozwijający się organizm naszego dziecka. Białko to charakteryzuje się najwyższą wartością biologiczną spośród wszystkich produktów spożywczych. Aminokwasy wchodzące w skład białka jaja kurzego oraz proporcje pomiędzy nimi, są zbliżone do białka mleka kobiecego, i przez to bardzo pożądane dla młodego organizmu. Poza pełnowartościowym białkiem, jajko, a w zasadzie żółtko jaja, jest również źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, witaminy D, witamin z grupy B (B2, B12), witaminy E oraz miedzi.
Pierwsze całe jajko wprowadzamy do diety naszego dziecka w okolicach dwunastego miesiąca życia. Od tego czasu dziecko może spożywać 3-4 jajek tygodniowo. Jeśli nasz maluszek jest już w odpowiednim wieku i nie jest alergikiem, na Wielkanocne śniadanie śmiało możemy przyrządzić dla niego jajecznicę, którą najlepiej przygotować na parze. Niemowlęta od chwili rozpoczęcia siódmego miesiąca życia, mogą spożywać tylko żółtko, gdyż białko może wywołać u nich reakcję alergiczną. Jajko gotujemy na twardo i połowę żółtka przecieramy przez sitko. Żółtko możemy również zmiksować np. z jarzynami. W tym okresie życia, jeśli po podaniu żółtka nie wystąpią żadne niepokojące objawy (bóle brzuszka, biegunki, wysypka), dziecko może zjadać połowę żółtka co drugi dzień, a po osiągnięciu dziesiątego miesiąca życia pół żółtka każdego dnia. A więc jeśli nasze maleństwo ukończyło już szósty miesiąc, nie ma przeciwwskazań do tego, by i ono zasmakowało w Wielkanocnej tradycji spożywania jajek.
Dla starszych dzieci jajka na wielkanocny stół możemy przyrządzić w różnoraki sposób. Poniżej znajduje się kilka przepisów:
Jajka z pastą z tuńczyka
Składniki:
jajko 1 szt.
tuńczyk w sosie własnym ½ puszki
ogórek kiszony ½ szt.
szczypiorek 1 łyżka
Wykonanie:
Jajko ugotować na twardo, przekroić na dwie połówki, wyjąć żółtko. Ogórka obranego ze skórki zetrzeć na tarce. Odsączonego tuńczyka wymieszać z żółtkiem, startym ogórkiem kiszonym i szczypiorkiem. Wypełnić pastą połówki jajka.
Jajka z pastą twarogową
Składniki:
jajko 1szt.
twarożek 3 łyżki
koperek 1 łyżka
jogurt 1 łyżka
Wykonanie:
Jajko ugotować na twardo, przekroić na dwie połówki, wyjąć żółtko. Twarożek wymieszać z jogurtem i koperkiem. Połówki jajka nafaszerować pastą.
Jajecznica z pomidorami
Składniki:
jajka 2 szt.
pomidor ½ szt.
cebula ½ małej szt.
masło 1 łyżka
mleko 1 łyżka
Wykonanie:
Posiekaną cebulę udusić na maśle. Do zeszklonej cebuli dodać obranego ze skórki i drobno pokrojonego pomidora. Odparować wodę. Jajka połączyć z łyżką mleka i wylać na patelnię z cebulką i pomidorami. Mieszać aż do całkowitego ścięcia jajek.
mgr inż. Marta Hyla
Dietetyk
Przeczytaj także: Żółtko w diecie niemowlaka