banner

Menu Wielkanocne dla 9 miesięcznego niemowlaka

Autor: Magdalena Uchman

Zbliżają się święta i jadę do rodziców z maleństwem 9 miesięcy na całą Wielkanoc. Mam pytanie co mogę podać takiemu 9 miesięcznemu dziecku, aby mogło jeść razem z nami. Będę wdzięczna za jakieś przepisy. Aleksandra.

Niestety w wieku 9 miesięcy nie można jeszcze podawać dziecku „dorosłego” jedzenia, a zwłaszcza typowo świątecznego. Niemowlę, ze względu na wciąż jeszcze nie w pełni rozwinięty przewód pokarmowy wymaga diety lekkostrawnej, bez dodatku soli i innych ostrych przypraw. Dieta dziecka musi być urozmaicona, nie może być monotonną i jednoskładnikowa, powinna także zapewniać odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak całościowo musi być dostosowana do możliwości trawiennych dziecka, a dla tak małego dziecka najłatwiej to osiągnąć poprzez przygotowywanie posiłków oddzielnie.

Według schematu żywienia niemowląt dziewięciomiesięczne dziecko powinno otrzymywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym 3 z tych posiłków powinny być posiłkami mlecznymi. Do dyspozycji jest szereg produktów zbożowych zaczynając od tych gotowych, a kończąc na różnego rodzajach kasz (manna, jęczmienna, jaglana, kukurydziana.) Poza tym menu dziecka powinno zawierać zupkę jarzynową z dodatkiem jajka i gotowanym mięsem oraz porcję owoców. Posiłki powinny być przygotowane oddzielnie ewentualnie gotowane w większych ilościach i porcja dla dziecka powinna być odlewana przed jakimkolwiek przyprawieniem zupy. Nie mogą to być również zupy przygotowywane na ciężkich wywarach mięsnych tym bardziej na mięsie z kośćmi. Dodatkiem tłuszczowym w zupkach dla niemowląt powinno być dobrej jakości masło, olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. Konsystencja dla takiego malucha nie musi już być gładka papką. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi z jedzeniem, posiłki powinny być coraz bardziej wymagające pod względem żucia. Dziewięciomiesięcznemu maluchowi można też podać do rączki ugotowane miękkie warzywa np. różyczkę brokułu czy gotowaną marchewkę.
Poniżej przepis na zupę, którą można przygotować dla całej rodziny w jednym garnku. Wystarczy, żeby pamiętać by przed doprawieniem jej dla dorosłych odłożyć porcję dla dziecka.

Zupa-krem z brokułów (porcja dla dziecka w wieku 9m – 180-200ml)

• brokuł (świeży lub mrożony) 1 sztuka
• marchew 1 sztuka
• pietruszka 1 sztuka
• seler 1/5 średniego
• por kawałek 4-5 cm

Sposób wykonania:

Zagotuj około 300ml wody. W międzyczasie umyj obierz i pokrój warzywa: marchew, pietruszkę, selera. Gdy woda się zagotuje wrzuć pokrojone warzywa i brokuły, gotuj około 20 minut. Następnie zmiksuj zupę zmiksuj przy pomocy blendera. Do porcji dla dziecka dodaj ugotowane osobno, drobno pokrojone mięso np. cielęcinę, ½ łyżeczki masła lub oliwy z oliwek oraz ugotowane jajko.

Dla dorosłych można przygotować grzanki z pieczywa pełnoziarnistego. Wystarczy pokroić kromki pieczywa w kostkę i wstawić je do piekarnika lub podpiec na suchej patelni.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Jajka nie tylko w okresie Świąt Wielkiej Nocy

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.