banner

Dieta Mamy karmiącej przy alergii dziecka na białka mleka krowiego cz II.

Autor: Katarzyna Bałdysz

Lista produktów których nie możemy spożywać przy alergii dziecka na białka mleka krowiego jest dość długa i nie ogranicza się tylko- jakby to stwierdzić na pierwszy rzut oka do mleka, jogurtów , kefiru i maślanki. Białka mleka są popularnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju produktów, dlatego bezwzględnie pamiętajmy o tym, żeby czytać etykiety produktów spożywczych przez nas wybieranych nawet jeśli na pozór nie mają nic wspólnego z mlekiem (np. wędliny).

Co za tym może jeść mama karmiąca piersią dziecko z alergią na białka mleka?

• jaja, ryby (jeśli dziecko je dobrze toleruje),
• drób( kurczak, indyk, przepiórka), mięso wieprzowe, mięso z królika, wędliny jednorodne z wyżej wymienionych mięs,
• wafle kukurydziane i pieczywo kukurydziane(po przeczytani składu),
• wszelkiego rodzaju kasze ,płatki owsiane, amarantus, ryż, chrupki kukurydziane (bez smakowe),
• owoce ( uważajmy na cytrusy i truskawki należą one do produktów alergizujących)
• warzywa (ostrożnie spożywajmy kapustne i strączkowe, oraz brokuły ,kalafiory i brukselkę, ponieważ mogą wywoływać wzdęcia ),
• ziemniaki,
• własnej roboty kotlety ziemniaczane, placki, kopytka, naleśniki w których przepisie nie ma mleka, lub gdzie to mleko możemy zastąpić np. mlekiem ryżowym.
• Gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego, zjedzmy kawałek gorzkiej czekolady, bagietkę francuską (pieczywo francuskie zgodnie z recepturą powinno być wytwarzane bez udziału mleka) z dżemem, sorbet owocowy czy owocowego cukierka.

Oprócz tego co możemy jeść, a co nie przy diecie eliminacyjnej wykluczającej mleko i przetwory mleczne musimy zwrócić również uwagę na odpowiednią ilość w naszej diecie białka, tłuszczy oraz wapnia (mimo, że mleko i przetwory mleczne nie są jego najbardziej wartościowym źródłem, to wciąż pozostają jednym z najpopularniejszych).

Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia kobieta karmiąca powinna dostarczać wraz z dietą co najmniej 1,45 g białka na 1kg należnej masy ciała . W praktyce można określić, że najlepiej aby było to ok. 100-116 g białka na dobę. Jakie produkty zatem wybierać aby nie doprowadzić do niedoborów białka w diecie? Dla przybliżenia zagadnienia: 100 g gotowanej piersi z kurczaka dostarczy nam około 19 g białka, a indyka 21 g. 100g halibuta to również około 21 g białka, pstrąga 19g, a mintaja ok. 17g białka , jedno jajko to około 11g białka. Źródłem białka w diecie mogą być też rośliny strączkowe: 100 g fasoli to ok. 20 g białka, a grochu 24g, lub pestki: 100g pestek z dyni to ok. 24 g białka, a w 100 g pestek słonecznika znajdziemy 22,5 g białka. Warto więc np. posypywać pestkami sałatki.

Zawartość wapnia w diecie powinna wynosić około 1200-1300 mg na dobę. W przypadku diet eliminacyjnych gdzie trzeba wykluczać dużą część produktów spożywczych często lekarz włącza suplementacje, aby zagwarantować odpowiednią podaż tego składnika. Nie mniej jednak wapń znajdziemy w wielu źródłach roślinnych: 100 g amarantusa dostarczy nam około 248 mg wapnia, 100g migdałów -273 mg wapnia. W 100g soi znajdziemy 239mg tego pierwiastka (uwaga na możliwość wywołania alergii przez soję) , w suszonych figach 203 mg, a w 100 g suszonych morel 139 mg wapnia. Inne dobre źródła wapnia to: jarmuż w 100g znajdziemy 157 mg wapnia, fasola biała 163 mg wapnia, a 100 g otrębów będzie miało ok 117 mg wapnia. Z warzyw można polecić (wartości na 100g produktu): natkę pietruszki -193 mg wapnia, szpinak i boćwinę ( około 90 mg wapnia) , fasolka szparagowa około 70 mg wapnia lub brokuły około 50 mg wapnia.

W diecie przy alergii na białka mleka krowiego mama powinna jeszcze zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w spożywanych przez siebie produktach. Pełnotłuste mleko, przetwory mleczne –jogurty, sery , masło stanowią bogate źródło tłuszczu i przy wykluczeniu ich z diety trzeba pamiętać o wprowadzeniu dodatkowych porcji tego składnika w postaci np. oliwy z oliwek, tłustych ryb jeśli są dobrze tolerowane, masła sezamowego, czy mleczka kokosowego. Jeśli mama może to niech włączy również do swojej diety tran z ryb morskich.

W przypadku gdy młoda mama nie jest pewna przy stosowaniu diety eliminacyjnej czy w odpowiednim stopniu zaspokaja swoje zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i wapń może skorzystać z dostępnych na rynku gotowych produktów wzbogacanych np. w wapń jak niektóre mleka sojowe , czy dostępnych zamienników mleka w postaci gotowych mieszanek, gdzie białka mleka zostały zhydrolizowane do wielkości nie powodujących reakcji alergicznych np. Nutramigen czy Bebilon Pepti musi jednak przyzwyczaić się do ich smaku.

mgr inż. Katarzyna Bałdysz
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta Mamy karmiącej przy alergii dziecka na białka mleka krowiego cz I.

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.