banner

Na co zwrócić uwagę będąc w ciąży lub karmiąc piersią?

Autor: Natalia Ciesielczuk

Podczas okresu ciąży i laktacji niezmiernie ważna jest prawidłowa dieta. Każda kobieta powinna starannie dobierać pokarmy i składniki odżywcze w tym czasie. Zbilansowana dieta działa bowiem korzystnie zarówno na matkę jak i na jej dziecko.

Bardzo ważnym aspektem jest unikanie wszelkich dodatków chemicznych dodawanych do żywności i wybieranie produktów spożywczych, które są jak najmniej przetworzone. Warto, chodząc na zakupy, dokładnie czytać wszystkie etykiety i wybierać te produkty, które mają jak najkrótszą listę składników. Każdy producent ma obowiązek informowania klientów o tym, co wchodzi w skład danego produktu. Im krótsza lista, im mniej „dziwnych” i skomplikowanych nazw, tym produkt jest bardziej naturalny i lepszy dla kobiety ciężarnej czy karmiącej.

Kolejnym ważnym aspektem jest zwracanie uwagi na to, co i ile jemy. Dobrze jest przyswoić sobie piramidę zdrowego żywienia i stosować się do jej zaleceń. Piramida pokazuje w prosty sposób, jakie produkty i w jakich ilościach powinniśmy spożywać. Ponadto, bardzo ważna jest różnorodność posiłków. Różnorodna dieta dostarcza bowiem organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów w odpowiedniej ilości. Ważne jest także spożywanie czerech -pięciu posiłków dziennie o w miarę stałej porze. Dobrze jest spożywać własnoręcznie robione posiłki, ponieważ są one wtedy wolne od niekorzystnych składników i dodatków do żywności oraz są bardziej odżywcze i pełnowartościowe.

Każda kobieta ciężarna lub karmiąca powinna wystrzegać się nadwagi i otyłości. Nie wolno także zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że kobieta będąca w ciąży nie powinna jeść za dwoje, jak jeszcze do tej pory uważają niektóre mamy. Wartość kaloryczna diety w pierwszym trymestrze wzrasta o 150 kcal, w drugim o 350 kcal i w trzecim również o 350 kcal. Zbyt duża zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie ciężarnej może skutkować wystąpienie cukrzycy ciążowej, nadciśnienia oraz stanu przedrzucawkowego. Może to być także przyczyna urodzenia dziecka z nadmierną masą urodzeniową. Dzieci takie częściej chorują w późniejszych latach na choroby takie jak nadwaga, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca oraz inne choroby serca.

Kobiety ciężarne powinny pamiętać także o regularnym spożywaniu mleka, przynajmniej dwóch szklanek dziennie. W zastępstwie mleka mogą być także jogurty czy kefiry oraz ser. Mleko jest jednym z podstawowych dostarczycieli wapnia w diecie kobiet ciężarnej i karmiącej piersią. Wapń zawarty w mleku jest najlepiej przyswajalny, w porównaniu do innych produktów, które zawierają ten składnik mineralny. Mleko chroni kobiety przed osteoporozą, a co ważniejsze, zawiera pełnowartościowe białko oraz witaminy z grupy B, które mają zdolność zapobiegania wczesnym poronieniom. Zalecenia dotyczące mleka nie dotyczą jednak kobiet z nietolerancją pokarmową lub alergią.

Produktem odradzanym przyszłym mamom jest czerwone mięso, które należy ograniczyć lub spożywać z umiarem. Zalecane są natomiast duże ilości świeżych warzyw i owoców. Jedzenie około 700 g dziennie zapobiega zaparciom oraz dostarcza niezbędnych witamin i minerałów. Należy także ograniczyć produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy, słodycze, cukier oraz sól. Niezmiernie ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie alkoholu.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Zaburzenia płodności a odżywianie

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.