Bank Mleka Kobiecego
Nie od dziś wiadomo, że najdoskonalszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Co zrobić w sytuacji gdy mama nie ma wystarczającej ilości pokarmu lub nie ma go w ogóle, a dziecko ze względu na stan zdrowia potrzebuje jak najlepszego sposobu odżywiania? Można sięgnąć po preparaty mlekozastępcze lub rozważyć wizytę w Banku Mleka Kobiecego. Jest to instytucja, która zajmuje się odbieraniem nadmiaru pokarmu od zdrowych matek karmiących i przekazywaniu go dziecku, którego mama z różnych powodów sama nie może karmić. Uzyskane mleko podlega licznym badaniom oraz pasteryzacji dzięki, której mleko jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym, zachowując przy tym swoją wartość odżywczą. Dawczynią mleka nie może zostać kobieta, która przeszła transfuzję krwi czy przeszczep narządów. Mleka nie mogą oddać także nosicielki wirusa żółtaczki typu B oraz C, wirusa HIV, wirusa ludzkiej białaczki z komórek T, kiły oraz gruźlicy. Światowe organizacje min. WHO czy AAP sugerują, że w sytuacji gdy dziecko nie może być karmione mlekiem własnej matki, pierwszeństwo przed zastosowaniem innych metod ma pokarm z banku mleka. Podawanie takiego mleka jest dużo korzystniejsze niż sztuczne żywienie w przypadkach takich jak:
• wcześniactwo,
• niewydolności nerek,
• wrodzonych chorób metabolicznych,
• niedorozwoju,
• syndromie krótkiego jelita,
• dysplazji oskrzelowo-płucnej,
• rekonwalescencji pooperacyjnej,
• nietolerancji pokarmowej.
Poza wyżej wymienionymi korzyściami mleko pochodzące z Banku Mleka Kobiecego wykazuje także działanie profilaktyczne. Zapobiega występowaniu nekrotycznego zapalenia jelit (NEC), alergii na białka mleka krowiego oraz białka soi, nietolerancji pokarmowej, zapaleniu jelit czy chorobie Crohna.
Chociaż na świecie instytucje takie działają z powodzeniem od wielu lat, w Polsce pierwsza taka placówka została otwarta dopiero 12 marca 2012 roku. Mieści się ona w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie w Klinice Neonatologii. Na Bank Mleka Kobiecego składają się tam dwa pokoje. Jeden z nich przeznaczony jest dla matek karmiących, w drugim zaś dokonuje się pasteryzacji mleka. Mleko przeznaczone jest wyłącznie na użytek pacjentów Kliniki Neonatologii.
Dawczyniami mleka mogą zostać tylko te mamy, które rodziły w tym szpitalu lub których dzieci są pacjentami tego szpitala. W ciągu 6 miesięcy funkcjonowania banku mleka w Warszawie, 139 wcześniaków skorzystało z mleka pochodzącego od 30 dawczyń. Obecnie jedyną wadą jest brak refundacji korzystania z usług Banku Mleka Kobiecego. Koszt 100 ml mleka to około 31 zł. Jednak oszacowanie kosztów otrzymania gotowego do podania maluchowi mleka umożliwia w przyszłości staranie się o całkowita refundację karmienia wcześniaków mlekiem kobiecym. W Polsce powoli wzrasta liczba tworzących się banków mleka kobiecego. Do Warszawy dołączyła niedawno Ruda Śląska. Na początek przyszłego roku planowane jest otwarcie trzeciego w Polsce banku mleka kobiecego w Toruniu. Ta ostatnia placówka będzie pod pewnym względem wyjątkowa. Mleko w niej zgromadzone nie będzie służyło wyłącznie małym pacjentom szpitala, przy którym ta instytucja powstanie. Będzie służyło wszystkim potrzebującym dzieciom w Kujawsko-Pomorskiem. Miejmy nadzieję, że na tych trzech Bankach Mleka Kobiecego Polska nie poprzestanie i będą się otwierać coraz to nowsze i w potrzebie będą służyły tym najmłodszym i najmniejszym.
mgr Magdalena Gronau
Dietetyk
Przeczytaj także: Anemia u dzieci – przyczyny i zapobieganie