Jaką wodę wybrać?
Wielkimi krokami zbliża się lato i co za tym idzie wysokie temperatury. Podczas upałów powinniśmy wypijać większe ilości płynów, a w szczególności wody mineralnej. Czy jednak wybierając ze sklepowych półek butelki z wodą zwracamy uwagę na ich etykiety? Pewnie tak, ale w poszukiwaniu informacji o tym, czy jest to woda gazowana czy nie. Powinniśmy natomiast przyjrzeć się im podobnie jak podczas zakupu żywności. Zwrócić szczególną uwagę na ogólną mineralizację oraz zawartość poszczególnych składników: m.in. magnezu, wapnia, wodorowęglanów.
Woda mineralna jest wydobywana z podziemnych złóż, izolowanych od środowiska zewnętrznego. Charakteryzuje się stałą zawartością naturalnych składników mineralnych i określonym stosunkiem pomiędzy nimi, a także naturalną czystością chemiczną i mikrobiologiczną. Jej rozlewanie i butelkowanie odbywa się w pobliżu ujęcia wody tak, aby maksymalnie skrócić drogę jej przekazywania i kontakt z powietrzem. Ze względu na stopień mineralizacji wody mineralne możemy podzielić na 3 kategorie:
-wody niskomineralizowane (zawierają do 500mg pierwiastków w 1 litrze),
-wody średniomineralizowane (zawierają od 500 do 1500mg pierwiastków w 1 litrze),
-wody wysokomineralizowane (zawierają ponad 1500mg pierwiastków w 1 litrze).
Ze względu na zawartość składników mineralnych, wody mineralne możemy podzielić na:
-wody słone (zawierają powyżej 1000mg NaCl/l),
-wody niskosodowe (zawierają poniżej 20mg Na+/l),
-wody z naturalną zawartością magnezu (zawierają Mg+2 w stężeniu 50-300mg/l),
-wody z naturalną zawartością wapnia (zawierają Ca+2 w stężeniu 150-500mg/l),
-wody z naturalną zawartością fluorków (zawierają F- w stężeniu 1,5-2,5 mg/l),
-wody z naturalną zawartością jodków (zawierają I- w stężeniu 0,5-1,0mg/l),
-wody z naturalną zawartością siarczanów (zawierają SO4-2 w stężeniu 250-600mg/l),
-wody z naturalną zawartością żelaza (zawierają Fe+2 w stężeniu 5,0-10,0mg/l),
-wody alkaliczne (zawierają HCO3- w stężeniu 600-1200mg/l).
Wśród wód mineralnych wyróżnia się także butelkowane wody lecznicze:
-mineralne, które zawierają nie mniej niż 1000mg rozpuszczalnych składników mineralnych/l,
-swoiste, które zawierają co najmniej jeden swoisty składnik w stężeniu warunkującym jego działanie lecznicze,
-słabozmineralizowane, które zawierają nie więcej niż 1000mg minerałów/l i co najmniej jeden swoisty składnik w stężeniu warunkującym jego działanie lecznicze. Wody lecznicze powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza.
Oprócz wód mineralnych na sklepowych półkach znajdziemy także wody źródlane, które pochodzą z płytszych i gorzej izolowanych od środowiska zewnętrznego warstw wodonośnych niż wody mineralne. Najczęściej są niskozmineralizowane (zawierają głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia i magnezu) i niskosodowe.
Kolejnym rodzajem wód są wody stołowe, otrzymywane ze zmieszania wody źródlanej z naturalną wodą mineralną albo dodanie określonej ilości związków mineralnych.
Do powszechnego spożywania polecane są naturalne wody mineralne średniomineralizowane, stanowiące doskonałe uzupełniające źródło składników mineralnych w naszej diecie. Wody niskozmineralizowane polecane są do picia dla dzieci, do przygotowywania posiłków dla niemowląt oraz dla osób, które ograniczają spożycie soli. Wody wysokomineralizowane wskazane są dla osób ciężko pracujących fizycznie i sportowców, którzy tracą składniki mineralne wraz z potem. Nie są natomiast zalecane dla dzieci i osób ze schorzeniami nerek i nadciśnieniem. W przypadku innych chorób (np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, miażdżycy, cukrzycy) lekarz może polecić stosowanie konkretnej wody leczniczej jako kuracji wspomagającej leczenie.
mgr Aleksandra Reyer
Dietetyk
Przeczytaj także: Napoje dla najmłodszych