Niezastąpione mleko naturalne
Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i optymalnym sposobem odżywiania niemowląt. Organizm kobiety doskonale przygotowuje się do spełnienia tego zadania. Niestety nie każda matka decyduje się na karmienie metodą naturalną. Istnieją również przeciwwskazania do karmienia piersią.
Naukowcy na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia wskazali sytuacje, w których taki rodzaj żywienia dzieci nie może być wprowadzany. Przykładowo przeciwwskazaniem jest wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz gruźlica, a także objawy kliniczne związane z obecnością wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1), ponieważ bezpośredni kontakt między chorą matką a niemowlęciem stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. W przypadku gdy brak jest przeciwwskazań, warto rozważać naturalną metodę karmienia. Prawidłowe odżywianie stanowi bowiem podstawę poprawnego rozwoju i dobrego stanu zdrowia dziecka.
Dlaczego mleko naturalne?
Pomijając kwestie wygody i korzyści ekonomicznych, mleko kobiece zawiera specyficzne białka dostosowane do możliwości trawiennych dziecka, a jego strawność i przyswajalność jest niemal całkowita. Mleko kobiece podawane choremu, szczególnie przedwcześnie urodzonemu dziecku, może być traktowane jak lek, ponieważ zawiera ogromną ilość unikalnych aktywnych składników m.in. cystynę, taurynę i karnitynę, które biorą udział w prawidłowym rozwoju mózgu oraz siatkówki; laktozę, czyli źródło energii, które dodatkowo sprzyja zasiedlania prawidłową florą bakteryjną przewodu pokarmowego, utrudnia rozwój flory patogennej, ułatwia wchłanianie wapnia, żelaza oraz powoduje dojrzewanie mózgu, a także wiele innych, cennych składników takich jak: laktoferyna, prostaglandyny, lizozym, interferon.
Wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju noworodka i niemowlaka znajdują się w pokarmie naturalnym. Zależne są one od zasobów organizmu matki. Jeżeli jadłospis matki jest dobrze zbilansowany, pokarm powinien zawierać odpowiednie ich ilości. W związku z tym kobiety karmiące, w niektórych przypadkach, otrzymują dodatkowo np. witaminę B12, natomiast niemowlętom jako suplement podaje się witaminę D3 i K2.
Kolejną, godną poruszenia kwestią, jest bliskość noworodka z matką. Karmienie naturalne wpływa w istotny sposób na powstawanie i kształtowanie niezwykłej więzi łączącej matkę i dziecko. Niemowlę rozpoznaje głos kobiety, a także zna z okresu prenatalnego dźwięk bicia jej serca, dzięki czemu jest spokojniejsze i odczuwa poczucie bezpieczeństwa.
Bardzo ważnym aspektem jest kontakt skóry dziecka ze skórą matki, ponieważ prowadzi to do wytworzenia prawidłowej flory bakteryjnej powłok ciała, jamy nosowej oraz przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej po porodzie przystawić dziecko do piersi matki. Według epidemiologów, u niemowląt żywionych metodą naturalną, znacznie rzadziej występują choroby układu odpornościowego. Udowodniono, że mleko kobiece nie tylko chroni przed wirusami, ale również wpływa na prawidłowy rozwój układu immunologicznego.
Karmienie piersią korzystnie wpływa również na stan zdrowia matki łagodząc niedogodności okresu połogu. Laktacja pomaga również wrócić do wagi sprzed ciąży oraz oddziałuje na płodność.
Badania naukowe i obserwacje kliniczne dowodzą, iż mleko matki to niekwestionowanie najbardziej optymalny pokarm, zaspokajający potrzeby dziecka. Można stwierdzić, że karmienie piersią korzystnie wpływa na zdrowie dziecka i matki oraz przynosi korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Kobiety rezygnujące z naturalnej formy karmienia powinny mieć świadomość, iż trudno będzie zastąpić naturalny pokarm sztuczną mieszanką o tak bogatym i dobrze przyswajalnym składzie. Warto również, w przypadku niemożności bądź rezygnacji z karmienia naturalnego, zainteresować się Bankami Mleka, które oferują przebadane i bezpieczne mleko kobiece.
mgr Inga Gasek,
Dietetyk
Przeczytaj także: Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić?