10 powodów, dla których warto jeść awokado
Ten niepozorny owoc o smaku trudnym do sprecyzowania zdecydowanie zasługuje na miano tzw. superfood. Dlaczego? Jakie bogactwa kryją się pod chropowatą, zieloną skórką, że jest wart swojego miejsca w naszej codziennej diecie?
1) Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – ich wysoka zawartość to pierwszy powód, dla którego awokado jest naprawdę super produktem. Kwasy te pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i tri glicerydów, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy.
2) Błonnik również znajduje się w awokado, frakcja rozpuszczalna pozwala utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a nierozpuszczalna wspomaga walkę z zaparciami i daje uczucie sytości.
3) Witamina E w połączeniu z kwasami tłuszczowymi stanowi idealny duet dla osób zagrożonych chorobą Alzhaimera. Badania kliniczne potwierdzają, że te dwa składniki odgrywają ważną rolę w prewencji choroby.
4) Kwas foliowy niezbędny dla kobiet w ciąży, wspomagający m.in. rozwój układu nerwowego płodu.
5) Niska zawartość węglowodanów to cecha, która wyróżnia awokado spośród innych owoców. Wiąże się też z tym niska wartość indeksu glikemicznego, który nie powoduje gwałtownego wyrzutu dużej ilości insuliny (informacja ważna szczególnie dla diabetyków).
6) Bogactwo minerałów: m.in. potas (więcej niż w bananie! J pierwiastek wspomaga pracę serca i regenerację mięśni i pomaga w walce z nadciśnieniem), magnez (składnik wielu ważnych enzymów, zapobiega chorobom serca i wspomaga ich leczenie).
7) Bogactwo witamin: witamina C (jej działanie antyoksydacyjne chroni organizm m.in. przed powstawaniem zmian nowotworowych, przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych i wspomaga walkę z infekcjami), witamina K (wpływa m.in. na proces krzepnięcia krwi i na wychwytywanie wapnia przez kości- chroni przed osteoporozą) oraz witaminy z grupy B (ich niedobór może podnieść poziom homocysteiny we krwi, co koreluje z większą zachorowalnością na choroby układu krążenia)
8) Karotenoidy, m.in. luteina, która chroni nasze oczy przed uszkodzeniami i likopen słynący ze swojego działanie przeciwnowotworowego.
9) Fitosterole, a szczególnie beta-sitosterol podwyższający poziom „dobrego” cholesterolu HDL, kolejne przydatne narzędzie do walki z miażdżycą i zawałem serca.
10) Glutation – awokado jest jednym z niewielu naturalnych źródeł glutationu. To prawdziwy mistrz wśród antyoksydantów, występuje w każdej komórce naszego ciała i chroni nas przed toksynami, wolnymi rodnikami i infekcjami. Dodatkowo ma działanie antynowotworowe.
Jak wkomponować awokado do codziennego jadłospisu swojego i dziecka?
Awokado poprzez swój mało wyrazisty smak można spożywać zarówno na słodko jak i na wytrawnie. Poniżej dwa przykłady past idealnych na kanapki lub jako dodatek do sałatek. Samo awokado można dodawać do sałatek lub koktajli jako źródło zdrowych tłuszczów.
Czekoladowa pasta z awokado
Składniki:
Awokado- 50g (1/2 małej sztuki)
Daktyle suszone- 30g (ok. 6 sztuk)
Kakao gorzkie- 5g (łyżeczka)
Wiórki kokosowe- 5g (łyżeczka)
Cynamon- szczypta
Daktyle (jeśli są twarde) namoczyć w wodzie co najmniej pół godziny. Wrzucić wszystko do blendera i zmiksować na gładką masę, ewentualnie można również zagnieść widelcem.
Zamiast lub oprócz wiórków kokosowych można dodać zgniecione migdały lub orzechy nerkowca.
Wartość kaloryczna: 200kcal / 3g B / 20g WW / 10g T
Salsa z awokado
Składniki:
Awokado- 50g (1/2 małej sztuki)
Czosnek- 1 ząbek
Pomidor- ½ sztuki
Natka pietruszki lub świeża kolendra- kilka listków
Kilka kropel soku z cytryny
Sól, pieprz- szczypta
Awokado (najlepiej dojrzałe) zmiażdżyć widelcem, dodać rozgnieciony czosnek, posypać solą i pieprzem, wymieszać. Skropić kilkoma kroplami soku z cytryny i dodać pokrojonego w drobne kawałki pomidora oraz drobno posiekane zioła.
80kcal / 1g B / 2g WW / 8g T
mgr Agnieszka Wianecka
Dietetyk
Przeczytaj także: Dlaczego warto jeść ryby w każdym wieku – nawet w trakcie ciąży?