banner

Dietetyczne sposoby na mdłości w ciąży

Autor: Agnieszka Tokarz

Mdłości to jedne z najczęściej wymienianych dolegliwości występujących zwłaszcza na początku ciąży. Dotyczą około 60% kobiet, zanikają po około 3 miesiącach i choć nie są objawem świadczącym o nieprawidłowym rozwoju płodu, mogą być nieprzyjemne i uciążliwe dla przyszłych mam.

Nazywane mdłościami porannymi bo zwykle występują właśnie na początku dnia kiedy kobieta nie zdążyła jeszcze zjeść śniadania i jest na czczo. Niewykluczone jest jednak występowanie mdłości również w ciągu dnia, wtedy jako przyczynę podaje się zbytnie wahanie poziomu cukru we krwi lub nagły i nieprzyjemny zapach drażniący przyszłą mamę.

Oto kilka rad jak kobiety mogą radzić sobie z nudnościami:

1. Przede wszystkim rozpocznij dzień od małej przekąski- miej pod ręką, tuż przy łóżku paczkę herbatników, sucharków czy krakersów. Suche czy czerstwe pieczywo szybciej opuszcza żołądek i nie drażni śluzówki, a szybka przekąska tuż po przebudzeniu wyrówna poziom glukozy we krwi po nocnej przerwie od jedzenia.

2. Słuchaj swojego ciała i zjadaj tylko takie produkty, które naprawdę Ci smakują. Smak w ciąży może ulec zmianie i często to co wcześniej uwielbiałaś teraz będzie Cię odpychać. Odpowiedzialne za to są hormony wytwarzane w ciąży zwłaszcza na początku jej trwania- gonadotropina kosmówkowa.

3. Zjadaj odpowiednią ilość pożywienia. Nie doprowadzaj do sytuacji przysłowiowego „ssania w żołądku” ani do nadmiernego opychania się i ciężkości. Zaleca się 5-6 posiłków zjadanych regularnie.

4. Miej przy sobie drobne przekąski jak batonik musli, garść orzechów, owoc- coś co możesz szybko spożyć na zakupach czy spacerze, aby zapobiec nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi, które często powoduje nudności.

5. Zadbaj o nawodnienie organizmu, pij co najmniej 2 litry płynów dziennie- oczywiście unikaj słodkich napojów gazowanych ze względu na nadmierną zawartość cukru i innych substancji, także czarnej herbaty i mocnej kawy, które mają działanie odwadniające. Wybieraj wody mineralne i świeżo wyciskane soki, herbatki ziołowe z rumiankiem, miętą i melisą.

6. Poznaj moc imbiru! Od dawna wiadomo że przeciwdziała wymiotom- pamiętaj jedynie że ma on dość ostry smak i nie każdemu będzie pasował. Najlepsze działanie będzie miał ten świeży, dorzucony w postaci plasterka do herbaty ziołowej czy wody.

7. Kolejny dobroczynny wpływ wykaże witamina B6- jej zadaniem jest m.im łagodzenie mdłości i odruchu wymiotnego. Szukaj jej w zbożach, kiełkach, soi, fasoli, orzechach, rybach, chudym mięsie, bananach, warzywach- groszku, marchewce, ziemniakach, kalafiorze, kapuście czy szpinaku.

8. Ruszaj się! Aktywność fizyczna, nie tylko pomoże zachować kondycję i ładną sylwetkę zarówno w trakcie jak i po ciąży, ale wspomoże trawienie i zapobiegnie zaleganiu jedzenia w żołądku.

9. W razie silnych odruchów zadbaj też o warunki w jakich spożywasz posiłek. Nie musisz uczestniczyć w kuchni w przygotowywaniu potrawy, unikniesz wdychania wszystkich zapachów, przewietrz też pomieszczenie w którym jadasz.

10. Unikaj ostrych i tłustych potraw zalegających w żołądku.

Choć nie istnieje idealna metoda czy lek, aby pozbyć się całkowicie mdłości ciążowych, pamiętajmy że są sposoby które pomogą skutecznie zmniejszyć intensywność objawów, a na koniec cieszyć się narodzonym maluszkiem i macierzyństwem.

Agnieszka Tokarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta, która wzmocni nasz wzrok

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.