banner

Nadciśnienie w ciąży – co jeść, czego unikać?

Autor: Żaneta Michalak

Nadciśnienie w ciąży (nazwa oficjalna to nadciśnienie indukowane ciążą) stwierdza się, kiedy wartości ciśnienia tętniczego będą powyżej granicy normy, tj. ponad 140/90 mmHg). Rozpoznanie dotyczy także momentu ciąży – stwierdza się je po przekroczeniu 20. tygodnia ciąży u tych kobiet, które przed ciążą charakteryzowały się prawidłowymi wartościami ciśnienia tętniczego i ustępuje do około 12. tygodnia po porodzie. Jednocześnie nie współistnieje tutaj białkomocz, w przeciwnym razie jest to poważniejszy w konsekwencjach stan przedrzucawkowy.

Zasady żywienia kobiety z nadciśnieniem ciążowym:

- głównym źródłem energii powinny być węglowodany złożone – około 55 % zapotrzebowania na kalorie powinny pokrywać zboża pełnoziarniste, ziarna i nasiona roślin strączkowych.

- ilość białka w diecie powinna oscylować około 15 % zapotrzebowania, w tym połowa tej wartości powinna pochodzić z produktów roślinnych, a pozostała ze zwierzęcych. Najlepszymi źródłami białka są chude mięsa i ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych oraz przetwory mleczne do średniej zawartości tłuszczu.

- tłuszcze powinny pokrywać około 25 % zapotrzebowania na energię na dobę. Z pewnością należy unikać tłuszczów zawartych w słodyczach, przekąskach solonych czy utwardzanych margarynach. Należy skupić się na takich źródłach, jak: awokado, ryby (makrela, łosoś, śledź, sardynki), co do orzechów – należy szczególnie uważać, ponieważ są produktami alergennymi i nie zaleca się ich nadużywać w ciąży.

- istotne jest spożycie kilku porcji warzyw i owoców dziennie – szczególnie korzystne dla regulacji wartości ciśnienia tętniczego są cytrusy, truskawki i maliny oraz porzeczki i agrest. Większość warzyw jest korzystne dla tej jednostki chorobowej, ale na szczególną uwagę zasługuje seler (naciowy, korzeniowy).

- należy unikać przetworów mięsnych, słonych przekąsek, dań gotowych, instant czy fast-food. Ograniczyć spożycie mięsa oraz ryb wędzonych i z puszki, a także kostek rosołowych i gotowych mieszanek przyprawowych.

- korzystnie działają produkty bogate w potas oraz magnez i wapń, witaminę C i kwasy tłuszczowe omega-3: ziemniaki, warzywa liściaste, pomidory, cytrusy, natka pietruszki, papryka, owoce jagodowe, rośliny strączkowe i ryby oraz siemię lniane, olej rzepakowy/lniany.

Żaneta Michalak
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta dla ciężarnej z cukrzycą ciążową – przykłady produktów

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.