Ciasta na świątecznym stole ciężarnej
Kobiety oczekujące dziecka często zasiadają do stołu uginającego się od słodkich pyszności z wieloma obawami. Nie wiedzą co spożywać ze spokojnym sumieniem, a czego lepiej unikać. Podstawowa zasada świątecznych dni, to nie przejadanie się i wybieranie ciast lekkostrawnych. Dzięki temu zachowamy dobre samopoczucie i unikniemy wielu problemów trawiennych.
W Święta Bożego Narodzenia na stołach królują serniki, makowce, keksy, jabłeczniki oraz pierniki. Kobiety w ciąży, tak naprawdę nie muszą sobie odmawiać żadnego z nich, o ile zachowają umiar. Szczególnie warto o nim pamiętać spożywając makowiec. Mak zawiera w sobie bowiem opiaty, czyli środki odurzające będące pochodnymi opium. Po jego spożyciu wynik testu na obecność heroiny we krwi, może być pozytywny. Kawałek makowego ciasta nie powinien stanowić jednak zagrożenia dla nas, ani dziecka.
Najlepiej, aby spożywane przez kobiety ciężarne ciasta były domowego wypieku. Wtedy możemy z myślą o sobie i dziecku wybrać składniki najwyższej jakości. Mamy również pewność, że w naszych słodkościach nie znajdziemy sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy. Aby uniknąć zgagi, warto zrezygnować również z dodawania aromatów. Jeśli w przepisie znajdziemy cynamon, zrezygnujmy z niego zupełnie lub ograniczmy jego ilość.
W czasie, gdy w domu królują pyszne, pachnące ciasta, zupełnie wykluczmy z jadłospisu sklepowe słodycze. Zastąpmy je świeżymi owocami, bakaliami lub kompotem z suszu.
Poniżej kilka przepisów na smakowite, a jednocześnie proste i pożywne świąteczne wypieki.
Lekki sernik z pomarańczami i galaretką
Składniki:
-300g chudego twarogu
-250g serka homogenizowanego
-60g kaszy manny
-20g cukru pudru
-25g miodu
-3 jajka
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 duża pomarańcza
-20g rodzynek
-1 galaretka cytrynowa
Przygotowanie:
W misce umieszczamy pokruszony twaróg, serek homogenizowany oraz żółtka jaj. Wszystko razem miksujemy, następnie dodajemy cukier, miód, proszek do pieczenia, kaszę mannę i miksujemy ponownie. W osobnym naczyniu z białek i odrobiny soli ubijamy pianę, którą dodajemy do wcześniej przygotowanej masy. Składniki delikatnie mieszamy łyżką. Przygotowaną masę wlewamy do formy, na wierzchu układamy pokrojoną w plastry pomarańczę i rozsypujemy rodzynki. Ciasto wstawiamy do nagrzanego do 190 stopni piekarnika na 45 minut. W międzyczasie rozpuszczamy galaretkę (w nieco mniejszej ilości wody niż zaleca producent) i odstawiamy do ostygnięcia. Gdy ciasto ostygnie, zalewamy je galaretką i wstawiamy do lodówki.
Ciasto marchewkowe
Składniki:
-2 szklanki startej marchwi
-1 szklanka startych jabłek
-2 szklanki mąki
-2 łyżeczki sody
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 szklanka oleju
-4 jajka
-3/4 szklanki cukru
-2 łyżki kakao
-cynamon do smaku opcjonalnie
-1 i ½ szklanki bakalii: orzechy włoskie lub laskowe, rodzynki, suszone: morele, śliwki, daktyle, żurawina, figi
Przygotowanie:
Do miski wbijamy jajka, wlewamy olej i wsypujemy cukier. Dokładnie ucieramy, aż do powstania jednolitej masy. Następnie dodajemy mąkę, sodę, proszek do pieczenia, kakao oraz ewentualnie cynamon. Razem mieszamy. Na koniec do miski wrzucamy startą marchew i jabłko, mieszamy po raz kolejny. Gotowe ciasto przelewamy na blachę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni na ok. 40-45 minut.
Sypany jabłecznik
Składniki:
-1 szklanka mąki
-1 szklanka kaszy manny
-1 szklanka cukru
-1 cukier waniliowy
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-200g masła
-1 kg obranych i startych na tarce jabłek
-cynamon do smaku opcjonalnie
-bułka tarta do wysypania blachy
Przygotowanie:
W misce mieszamy mąkę, kaszę mannę, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Blachę do pieczenia wysmarujmy masłem i wysypmy bułką tartą. Rozsypmy równomiernie na blasze ok. 1/3 suchej mieszanki. Przykryjmy ją połową startych jabłek. Jabłka możemy posypać cynamonem, następnie znów równomiernie rozsypmy na nich „proszek”. Kolejna warstwa to pozostałe jabłka, ewentualnie cynamon i reszta „proszku”. Na wierzch układamy jedno przy drugim cienkie plasterki masła. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 1 h. Pod wpływem temperatury sok z jabłek połączy suche składniki ciasta, a na wierzchu powstanie chrupiąca maślana skorupka.
Smacznego!
mgr Aleksandra Reyer
Dietetyk
Przeczytaj także:
Wigilia karmiącej mamy
Wigilia kobiet w ciąży