banner

Dieta a dobre samopoczucie

Autor: Aleksandra Reyer

Kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, często zmagają się z tzw. huśtawką nastrojów. W jednej chwili są szczęśliwe i uśmiechnięte, za chwilę płaczą lub są złe i rozgoryczone. Takie objawy są jak najbardziej naturalne. Występują z powodu nagłych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, w którym zaczyna rozwijać się dziecko. Kobiety czują się w takich momentach bezsilne, nie wiedzą czego chcą i jak sobie poradzić ze swoimi zmiennymi humorami. Sama dieta z pewnością nie usunie tych objawów, jednak nic nie zaszkodzi spróbować wspomóc swojego dobrego samopoczucia odpowiednio dobranymi produktami spożywczymi.

Bardzo istotny dla dobrego nastroju jest stały poziom glukozy we krwi. Niedocukrzenie często objawia się bólami głowy, smutkiem, lękiem, drażliwością. Aby zapobiec hipoglikemii spożywajmy węglowodany złożone, dzięki którym poziom glukozy wzrasta w organizmie powoli i przez długi czas utrzymuje się na jednakowym poziomie. Węglowodany złożone znajdziemy w warzywach, a także produktach zbożowych z pełnego przemiału: chlebach razowych, brązowym ryżu, kaszach, ciemnym makaronie. Tych produktów nie może zabraknąć w naszym jadłospisie. Stałe stężenie glukozy we krwi pozwoli utrzymać także regularne spożywanie posiłków. Nie pomijajmy żadnego z nich, a także nie przejadajmy się. Unikajmy natomiast węglowodanów prostych, których przede wszystkim dostarczają nam słodycze. Glukoza uwolniona ze słodkich przekąsek również stanowi pożywienie dla naszego mózgu, jednak na krótko. Po spożyciu ciastka poziom glukozy we krwi wzrasta gwałtownie i bardzo szybko opada, przez co znów nasz humor się pogarsza i dopada nas chęć na kolejne ciastko.

Węglowodany są niezbędne w diecie również z innego powodu. Kasza manna, gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, pieczywo, makarony i ryże są dobrym źródłem tryptofanu. Jest to aminokwas niezbędny, który zostaje przekształcony w organizmie człowieka do serotoniny. Znajdziemy go także w dużych ilościach w jajkach, mięsie i rybach oraz nasionach i bananach. Serotonina to bardzo ważny hormon tkankowy, który jest aktywny przede wszystkim w układzie nerwowym i w dużej mierze wpływa na nasz nastrój. Zapewnia nam chęć do życia, spokój ducha i dobry sen, który również związany jest z naszym samopoczuciem. Pomaga także w walce ze stresującymi sytuacjami, które nie omijają także przyszłych mam. Gdy zabraknie jej w organizmie, zaczynają nam towarzyszyć przewlekłe smutki, a także niezrozumiałe dla nas samych wahania nastroju. W skrajnych przypadkach niedobór serotoniny może wpłynąć na rozwój depresji.

Ponadto starajmy się, aby nasza dieta nie była niedoborowa w żadne składniki mineralne i witaminy. W szczególny sposób zatroszczmy się o właściwą podaż witamin z grupy B, witaminę C, a także magnez.

Kobiety ciężarne często zmagają się ze zmiennymi humorami. Jest to wynikiem burzy hormonów szalejącej w tym szczególnym czasie w organizmie. W miarę możliwości, gdy nie mamy zbyt nasilonych dolegliwości żołądkowych, starajmy się urozmaicać nasz jadłospis, aby nie zabrakło nam żadnych składników odżywczych. Unikajmy słodyczy, a biały ryż zastąpmy brązowym, włączajmy do diety kasze i pełnoziarniste makarony, nie zapominajmy o warzywach i owocach, ziarnach oraz orzechach.

mgr Aleksandra Reyer
Dietetyk

Przeczytaj także: Warzywa mrożone w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.