Kasza gryczana nie tylko do obiadu
Kasza gryczana powstaje z obłuskanych nasion gryki siewnej. Należy do pseudozbóż i jest rośliną naturalnie bezglutenową. Oprócz kaszy na rynku są dostępne także płatki, mąka oraz otręby. Do wyboru jest kasza biała, czyli nieprażona oraz ciemna – prażona, dzięki czemu ma lekki, orzechowy posmak.
Nie ma istotnych różnic pomiędzy wartościami odżywczymi kaszy gryczanej białej i ciemnej. Kasza jest źródłem głównie węglowodanów. Zawiera większe ilości błonnika w porównaniu z innymi podobnym produktami. Dzięki temu węglowodany są wolniej wchłaniane, tym samym wolniej podwyższa się poziom glukozy we krwi. Włókno pokarmowe utrzymuje dłużej sytość oraz pomaga w regulacji prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego – przeciwdziała zaparciom. W naszej diecie produkty zbożowe są także w pewnych ilościach źródłem białka roślinnego. Oprócz błonnika kasza jest też cennym źródłem magnezu (bierze udział w przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni, wpływa na prawidłową mineralizację kości) oraz cynku (ma pośredni wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania). Ponadto jest źródłem witamin z grupy B, szczególnie tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Ich wspólną funkcją jest pozytywne oddziaływanie na układ nerwowy.
Warto wspomnieć o prawidłowym gotowaniu kaszy gryczanej. Stosunek wody do kaszy powinien wynosić 2:1. Wodę, należy zagotować, a następnie dodać opłukaną pod bieżącą wodą kaszę. Wymieszać i gotować 15 minut na małym ogniu. W tym czasie nie należy ponownie mieszać kaszy. Po tym czasie należy zdjąć z palnika i pozostawić na 10-15 minut, aby kasza wchłonęła resztę wody.
Kasza gryczana jest cennym źródłem m.in. błonnika, magnezu, cynku i witamin z grupy B. Można z niej przygotować nie tylko dodatek do obiadu, ale również desery. Poniżej zamieszczono kilka propozycji.
Gryczany Budyń Czekoladowy
Składniki (2 porcje):
- 1 woreczek (100 g) suchej kaszy gryczanej niepalonej,
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 6 daktyli,
- pół banana,
- ½ tabliczki gorzkiej czekolady.
Sposób przygotowania
- Mleko razem z wodą doprowadzić do wrzenia. Dodać daktyle i opłukaną wcześniej kaszę. Gotować na małym ogniu przez ok. 20 minut. Pod koniec dodać czekoladę.
- Kaszę zblendować razem z bananem (w zależności od konsystencji można dodać mleko).
Gryczane Ciasto Czekoladowe
Składniki:
- 200 g suchej kaszy,
- 3 jajka,
- 4 łyżki cukru,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- 1/2 szklanki płatków owsianych,
- 1,5 łyżki ciemnego kakao,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka przypraw korzennych,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Sposób przygotowania:
1. Kaszę ugotować w wodzie i ostudzić.
2. Białka oddzielić od żółtek.
3. Dodać do kaszy wszystkie składniki oprócz białek. Zblendować.
4. Ubić białka na sztywną pianę ze szczyptą soli. Stopniowo dodawać je do masy i delikatnie mieszać łyżką.
5. Masę przelać do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do nagrzanego piekarnika (180°C ) na 35-40 minut.
6. Gotowe ciasto można ozdobić roztopioną czekoladą i owocami.
mgr Agnieszka Bernatowicz
Dietetyk
Przeczytaj także: Jak gotujecie warzywa dla dziecka?