Kilka słów o pregoreksji
Pregoreksja to odmiana anoreksji występująca wśród kobiet w ciąży. Jest to zjawisko wyróżniane tylko przez niektórych naukowców, jednak niezmiernie groźne. Dotyczy przecież nie tylko matki, ale i jej dziecka. Konsekwencje tej choroby mogą być tragiczne w skutkach.
Pregoreksja może rozwinąć się u kobiety, która zachodząc w ciążę była już anorektyczką lub u zdrowej kobiety dopiero po zajściu w ciążę. Należy pamiętać, że panie, które wcześniej miały problem z anoreksją, są na pregoreksję bardziej narażone. Stres związany z zostaniem matką może bowiem prowadzić do nawrotu objawów.
Przyczyny choroby to głównie czynniki psychologiczne. Kobieta w ciąży może mieć problem z zaakceptowaniem swego zmieniającego się ciała. Dodatkowo może obawiać się, że przestanie być dla partnera atrakcyjna. Także w wykonywanej przez kobietę pracy może wymagać się od niej perfekcyjnego wyglądu, więc boi się ona zbyt dużego przybrania na wadze. U źródła tych niepokojów leżą natomiast podobnie jak w przypadku anoreksji: perfekcjonizm oraz wygórowane ambicje.
Całe życie kobiety z pregoreksją zdaje się być podporządkowane jedzeniu. Gdy ktoś w jej towarzystwie wspomni o żywności, reaguje ona agresją. Ma wyrzuty sumienia, gdy pozwoli sobie zjeść czasem pyszną przekąskę lub wziąć dokładkę ulubionego dania. Są to symptomy identyczne jak w przypadku anoreksji. Ciężarna zaczyna ograniczać spożywane pokarmy do minimum. W związku z tym występuje ryzyko, że zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju nie zostanie pokryte. Organizm kobiety z niedoborami pokarmowymi nie będzie odpowiednio przygotowany na poród, połóg oraz okres karmienia piersią. Często głodzenie się, kobieta z anoreksją ciążową łączy z intensywnym uprawianiem sportu, co szczególnie podczas ostatniego trymestru, nie jest wskazane. Istnieje bowiem możliwość pojawienia się m.in. zawrotów głowy, przyśpieszonego bicia serca oraz niedotlenienia dziecka.
Konsekwencje pregoreksji są bardzo dotkliwe, zarówno dla matek, jak i ich pociech. Przyszłej matce może grozić niedokrwistość ze względu na niedobór witamin i składników mineralnych w diecie. Z tego samego powodu rozwinąć może się także osteoporoza. Ponadto mogą u niej wystąpić krwawienia z dróg rodnych, a co za tym idzie konieczność hospitalizacji i odżywiania pozajelitowego. Ze względu na brak pokarmu może dojść do problemów z karmieniem piersią. Może również rozwinąć się depresja poporodowa. Wzrasta także ryzyko poronienia. Okazuje się, że jeśli kobiecie cierpiącej na pregoreksję uda się donosić dziecko, najczęściej jest ono wcześniakiem, ma niską masę urodzeniową oraz niskie wyniki w skali APGAR. Dodatkowo może dojść u niego do opóźnienia rozwoju i różnego rodzaju wad i deformacji. Może to być również skutkiem zażywania w czasie ciąży różnych leków, które mają pomóc w obniżeniu masy ciała np. przeczyszczających, odchudzających, moczopędnych, czy zmniejszających apetyt. Mogą one bowiem wywierać działanie teratogenne (powodujące wady w rozwoju płodu) lub embriotoksyczne (powodujące wady w rozwoju zarodka lub nawet jego obumarcie). W bardziej odległej przyszłości dziecko może mieć problemy psychologiczne takie jak zaburzenia odżywiania, czy depresja oraz IQ niższe niż rówieśnicy, anemię, a także szereg innych defektów.
Kobiety z anoreksją ciążową powinny zostać objęte pomocą psychoterapeuty oraz dietetyka. Bardzo duże wsparcie mogą im zaoferować także rodzina i przyjaciele. Dlatego, jeśli zauważymy, że my same mamy problem z zaakceptowaniem naszego zmieniającego się w ciąży ciała lub podejrzewamy, że może to dotyczyć naszej przyjaciółki-nie zwlekajmy, zwróćmy się o poradę do specjalisty.
Aleksandra Reyer
Dietetyk
Przeczytaj także: Sól i jej wpływ na ciążę