banner

Planowanie dziecka oraz ciąża a otyłość

Autor: Paulina Jonkisz

Otyłość w naszym społeczeństwie staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Dotyczy także kobiet planujących dziecko oraz będących w ciąży. Rodzi się więc pytanie: czy nadmierna masa ciała pozostaje bez wpływu na przebieg ciąży oraz zdrowie matki i dziecka? U przyszłych mam, które zmagają się z otyłością zwiększa się ryzyko:

• wad rozwojowych dziecka, często prowadzących do jego śmierci
• poronień
• wystąpienia cukrzycy w ciąży
• wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz rzucawki zagrażającej życiu matki i dziecka
• otyłość utrudnia także zajście w ciążę

Planowanie dziecka

Planując dziecko warto określić swoją prawidłową masę ciała i porównać ją do aktualnej. Najprostszym sposobem jest określenie BMI:

masa ciała [kg] / (wzrost [m] x wzrost [m]) = BMI

Jeżeli poziom BMI przekroczy 25 wskazana jest redukcja masy ciała poniżej tego poziomu. Natomiast jeśli wskaźnik BMI wynosi 30 i powyżej wtedy konieczne jest obniżenie masy ciała.

Należy pamiętać, aby zastosowana dieta była bogata w odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych – przede wszystkim białka, witamin oraz składników mineralnych. Prawidłowo prowadzona dieta pozwoli na spadek 0,5 – 1,5kg/tydzień. Utratę kilogramów można przyspieszyć zwiększając aktywność fizyczną do 0,5– 1 godziny umiarkowanego wysiłku dziennie – marsz na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, pływanie, nordic – walking, pilates.

Jak wiadomo nadwaga i otyłość mogą być przyczyną miażdżycy oraz cukrzycy. Dlatego na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę poleca się wykonać profilaktyczne badania: poziomu ciśnienia tętniczego, profilu lipidowego oraz poziomu glukozy, aby ewentualnie rozpocząć leczenie, gdy wyniki okażą się nieprawidłowe. Jest to o tyle istotne, gdyż nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy nadmierny poziom lipidów mogą doprowadzić do poronień, porodów przedwczesnych czy wad wrodzonych u dziecka.

Ciąża.

Oczywiście może się zdarzyć, że ciąża okaże się niespodzianką. Czy wtedy przyszła mama, która ma nadwagę lub otyłość, także powinna się odchudzać?

W żadnym wypadku nie można stosować diet odchudzających, głodówek, diet oczyszczających, diet opartych na jednym składniku oraz wszelkiego typu diet ”cud”. Metodą małych kroków należy eliminować błędy ze swojej diety i zmieniać sposób odżywiania na bardziej zdrowy, najlepiej po konsultacji z dietetykiem, który określi prawidłowe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Bardzo ważne są wszelkie formy aktywności fizycznej, dostosowane do stanu zdrowia oraz trymestru ciąży.

O ile kobieta z prawidłową masą ciała w ciąży powinna przytyć około 12kg, o tyle u kobiet z nadwagą lub otyłością wygląda to nieco inaczej:

• jeżeli BMI > 29, wtedy zaleca się, by masa ciała w ciąży wzrosła o około 6,8kg
• jeżeli BMI > 30 ale 35 ale 40 - zalecany jest spadek masy ciała o około 4-7kg w czasie trwania ciąży.

Oczywiście zalecana utrata masy ciała w przypadku bardzo dużej otyłości powinna być wynikiem zdrowej, racjonalnej diety oraz aktywności fizycznej.

Istotna jest też odpowiednio wysoka suplementacja kwasem foliowym, którego zapotrzebowanie dodatkowo wzrasta przy otyłości. Odpowiednią dawkę powinien ustalić lekarz. Niezbędne jest także wykonanie badań profilaktycznych, podobnie jak podczas planowanej ciąży.

Paulina Jonkisz
Dietetyk

Przeczytaj także: Pełnowartościowe śniadanie w diecie młodych i przyszłych mam

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.