Witaminy i składniki mineralne - skład suplementów diety
Podczas ciąży w organizmie matki dochodzi do wzmożonej pracy wielu procesów życiowych czego bezpośrednim skutkiem jest wzrost zapotrzebowania na składniki pokarmowe, witaminy i składniki mineralne. Niejednokrotnie należy skorzystać z suplementacji niektórych składników pokarmowych.
Wskazane jest to szczególnie kobietom, które:
- palą papierosy podczas ciąży,
- cierpią na wielokrotne wymioty,
- zajdą w ciążę przed 16 rokiem życia,
- u których występuje ciąża mnoga,
- przewlekle chorują,
- wykazują niską wagę przed ciążą.
Skład suplementów diety zadedykowanych kobietom w ciąży i okresie laktacji:
Kwas foliowy – pełni ważną rolę w prawidłowym rozwoju cewy nerwowej u płodu, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, bierze udział w syntezie DNA. Jego suplementację należy wdrożyć na 3 miesiące przed planowaną ciążą i stosować aż do rozwiązania.
Żelazo – zapewnia prawidłowy transport tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu. Uzupełnienie niedoboru tego pierwiastka zaleca się w II i III trymestrze ciąży ma to na celu zmniejszenie wystąpienia niedokrwistości, która z kolei może być przyczyną porodu przedwczesnego. Jednakże suplementację tym pierwiastkiem należy mieć pod ścisłą kontrolą, ponieważ zbyt długie jej stosowanie może prowadzić do wystąpienia nietolerancji glukozy i nadciśnienia. Żelazo naturalnie występuje w wołowinie, grochu, fasoli, żółtku jaj.
Jod – odgrywa istotną funkcję w regulacji hormonów tarczycy, w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik, jego suplementacja jest szczególnie zalecana u kobiet mieszkających w regionach górskich i podgórskich.
Witamina E – antyoksydant, wpływa na odpowiedni stan śródbłonka zmniejszając tym samym jego uszkodzenia. Wpływa na zmniejszenie wystąpienia poronień, krwotoków czy nieprawidłowego rozwoju płodu. Dobrym źródłem witaminy E są oleje, warzywa strączkowe, jaja oraz masło.
Witamina C- pełni ważną funkcję w syntezie hormonów. Wpływa na zwiększone wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Witamina ta występuje w świeżych owocach i warzywach szczególnie w pomidorach, pietruszce, owocach jagodowych i w cytrusach.
Tiamina (Witamina B1) – spełnia istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Kobiety palące papierosy bądź te, które piją kawę w dużych ilościach powinny zwiększyć spożycie tej witaminy.
Witamina B2 – jej niedobór może objawiać się poprzez wystąpienie zapalenia błony śluzowej w jamie ustnej. Witamina ta pełni ważną funkcję podczas metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczy. Spożywając jaja, mleko oraz ryby zwiększamy spożycie tej witaminy.
Wapń – w okresie ciąży i laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik, niezbędna jest jego suplementacja u kobiet ze stwierdzonym nadciśnieniem spowodowanym ciążą, cukrzycą i chorobami nerek. Na zmniejszenie wchłaniania się wapnia w organizmie wpływa spożywanie takich produktów jak szpinak oraz rabarbar.
Magnez – wpływa pozytywnie na mięsnie, układ krwiotwórczy jak i też na krzepnięcie krwi. W czasie trwania ciąży oraz w okresie laktacji zapotrzebowanie na ten pierwiastek ulega zwiększeniu. Magnez jest zawarty w takich produktach spożywczych jak kasze, warzywa strączkowe, ciemnie pieczywo.
Witamina A – witamina ta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka. Suplementacja tej witaminy jest niezalecana w okresie ciąży, gdyż jej nadmiar wykazuje negatywny wpływ na rozwój dziecka. Produkty spożywcze, które w swoim składzie zawierają wysoką ilość tej witaminy również powinno się wykluczyć z diety. Głównym źródłem witaminy A są warzywa liściaste i owoce o barwie żółtej oraz pomarańczowej, wątroba, masło, żółtko jaja kurzego.
Przy wyborze preparatów witaminowych nie zawsze należy kierować się najwyższą zawartością witamin i składników mineralnych. Suplementacja witaminami może przynieść również negatywne skutki. Dobierając preparaty witaminowe należy zwrócić uwagę na to w jakim okresie życia kobiety będą one przyjmowane. Firmy farmaceutyczne stale ulepszają składy tych preparatów aby uzyskać jak najwięcej korzyści z ich stosowania.
mgr Arleta Witan - Grzegrzółka
Dietetyk
Przeczytaj także: Znaczenie prawidłowej masy ciała oraz jej odpowiedni wzrost w czasie ciąży