Napoje energetyzujące nie są wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących
Napoje energetyzujące osiągają zamierzony efekt dzięki obecności substancji o działaniu pobudzającym. Tylko czy są bezpieczne dla każdego?
Napoje energetyzujące zaliczane są do żywności funkcjonalnej. Oznacza to, że poza funkcją odżywczą, pozytywnie wpływają na sprawność umysłową i fizyczną człowieka. Zwiększają szybkość reakcji i wydajność organizmu, dodają energii, odświeżają umysł i przyspieszają metabolizm. Dzięki obecności wielu substancji powodują wzmożenie koncentracji oraz przezwyciężenie stresu i zmęczenia.
Nie należy mylić ich z napojami izotonicznymi, mającymi za zadanie błyskawicznie nawodnić organizm, dostarczyć łatwo przyswajalnej energii oraz utraconych podczas wysiłku fizycznego witamin i minerałów. Dlatego te drugie skierowane są wyłącznie dla sportowców.
Skąd ten power?
Energię, która zyskujemy po wypiciu napoju energetyzującego zawdzięczamy substancjom biologicznie aktywnym, takim jak tauryna, kofeina, guarana, inozytol, witaminy z grupy B, glukoza i sacharoza.
Tauryna
To aminokwas uczestniczący w przemianie materii i odpowiadający za właściwą pracę serca oraz pobudzenie mięśni do pracy. Jest aminokwasem wytwarzanym w małych ilościach przez organizm. Jako dodatek do napojów energetyzujących poprawia funkcje poznawcze i pomaga w nauce.
Kofeina
Pobudza układ nerwowy (stymuluje wydzielanie adrenaliny), wzmaga koncentrację, służy przezwyciężeniu stresu i zmęczenia. Składnik wielu roślin, takich jak ziarna kawy i kakaowca, owoców guarany oraz orzeszków kola. Zmniejsza zmęczenie i senność, działa pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, polepsza procesy kojarzeniowe, poprawia czujność i przedłuża zdolność koncentracji uwagi.
Guarana
Wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w momentach stresu. Poprawia pamięć zarówno w efekcie jednorazowego przyjęcia określonej dawki, jak i w efekcie stałego przyjmowania.
Witaminy z grupy B (B1, B2, B6)
Przeciwdziałają zaburzeniom nerwowym, działają pobudzająco, likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację.
Glukoza i sacharoza
Stanowią główne źródło energii, odbudowują zapasy glikogenu w mięśniach i pozwalają na dłuższy wysiłek.
Atest GIS gwarancją przebadania
Wiodące marki na rynku opatrzone są, wymaganym do niedawna przez polskie ustawodawstwo, atestem Głównego Inspektora Sanitarnego – tzw. numerem GIS. Atest ten daje gwarancję, że produkt został przebadany i nie zawiera substancji szkodliwych czy też innych substancji o nieznanym działaniu.
Energy drinki uzależniają!
Podobnie jak kawa i napoje alkoholowe, napoje energetyzujące mogą uzależnić. Efekty przedawkowania mogą się pojawić wtedy, gdy oprócz energy drinków będzie się piło colę, jadło czekoladę i łykało niektóre proszki od bólu głowy. Wszystkie one zawierają kofeinę. Gdy dostarczy się jej zbyt dużo, pojawia się ryzyko odwodnienia organizmu i problemów z wątrobą. Ponadto kofeina wypłukuje wapń i magnez, więc łatwo o ich niedobór.
Symptomy przedawkowania to: nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją, bezsenność i przyspieszenie akcji serca.
Lekarze ostrzegają: napoje energetyzujące niewskazane dla kobiet w ciąży i karmiących!
Dzieci poniżej 15 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na cukrzycę i uczulone na kofeinę powinny z tych napojów zupełnie zrezygnować. Kofeina przenika przez łożysko do płodu, hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, szkodzi więc rozwijającemu się dziecku. W połączeniu z alkoholem zwiększają jego wchłanianie, przez co łatwiej się nimi upić, ale także zatruć.
Dla kogo są więc wskazane?
Głównymi konsumentami napojów energetyzujących są kierowcy jeżdżący w dalekich trasach i w nocy oraz osoby, których praca wymaga ciągłego skupienia. Piją je także studenci i osoby intensywnie uczące się, zwłaszcza podczas sesji egzaminacyjnej.
Monika Hajduk
Dietetyk
Przeczytaj także: Pełnowartościowe śniadanie w diecie młodych i przyszłych mam