Styl życia w ciąży
Tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy czy czynniki środowiskowe mają ważny udział w przebiegu ciąży. Jak zatem powinny żyć i funkcjonować kobiety, by jak najbardziej usprawnić jej czas? Po pierwsze- praca. Według badań naukowych nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z pracy zawodowej. Oczywiście ważnym aspektem jest jej rodzaj. Jeśli wykonujemy ciężką pracę fizyczną, dużo dźwigamy i spędzamy czasu na nogach, to na pewno nie będzie to miało dobrego wpływu na dziecko. Z takich ciężkich prac należy zrezygnować. Podnoszenie ciężarów grozi np. odklejeniem łożyska czy przedwczesnym poronieniem. Zbyt długie „stanie” wzmaga ryzyko wystąpienia żylaków, jak i nasila istniejące już bóle kręgosłupa.
Należy również mieć na uwadze warunki wykonywanej pracy- brak świeżego powietrza czy unoszące się, szkodliwe opary również stanowią zagrożenie. Godziny pracy także muszą być zgodne z nową sytuacją. Trzeba mieć czas na wypoczynek, częste wizyty u lekarzy oraz liczyć na wyrozumiałość szefa podczas cięższych dni czy poranków, objawiających się nudnościami czy przewlekłym zmęczeniem. Jeśli przyszła mama decyduje się pracować, musi być to zawód dość lekki, nieobciążający zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Stres, który towarzyszy każdemu z nas także zagraża. Podczas ciąży należy jak najmniej się denerwować, żyć w spokoju i zredukować ilość czynników stresogennych. Trzeba również uważać na opary, spaliny i wszelkiego typu środki chemiczne. Zaleca się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i unikać bliższego kontaktu z fabrykami czy hurtowniami.
W pomieszczeniach, w jakich przebywa przyszła mama nie powinna panować zbyt wysoka temperatura. Przegrzanie organizmu działa bardzo negatywnie. W związku z tym nie wolno korzystać przez te 9 miesięcy z usług sauny czy solarium. Wyniki badań naukowych są zgodne i wskazują, iż u kobiet, u których doszło do wzrostu temperatury ciała powyżej 38,9 °C szczególnie w pierwszych siedmiu tygodniach ciąży dochodziło do częstych poronień i wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej u dziecka. Zaleca się wstrzymać od wykonywania wszelkich remontów w mieszkaniach i malowania zawczasu pokoju nowego członka rodziny. Kobiety w ciąży absolutnie nie powinny przebywać w świeżo malowanych pomieszczeniach ze względu na istniejący w farbach ołów oraz bardzo toksyczną rtęć. Podobnie jest z powszechnie stosowanymi środkami chemicznymi w domach. Należy zwrócić uwagę na ich skład, a najlepiej zredukować ich użycie. Opary z przeróżnych aerozoli i środków czyszczących także mogą zaburzyć równowagę.
Jeśli przyszła mama jest posiadaczką kota również wypadałoby stać się bardziej uważnym, szczególnie jeśli spędza on czas na powietrzu poza domem. Koty często są nośnikami infekcji zwanej toksoplazmozą, której zarazki znajdują się w ich odchodach. To zakażenie może doprowadzić do uszkodzenia mózgu oraz ślepoty u dziecka, zatem należy wstrzymać się od czyszczenia kuwet i dokładnie dbać o higienę. Inne zwierzęta domowe nie powinny stanowić zagrożenia.
Zapalone podróżniczki także powinny stać się bardziej uważne i wstrzymać się z dalekimi wyjazdami. Podczas ciąży należy odwlec wycieczki do tropikalnych krajów, w których panuje masa niebezpiecznych chorób i zarazków. Wówczas istnieje także utrudniony kontakt z personelem medycznym, a przecież trzeba być pod stałą kontrolą. Żywienie w nieznanych miejscach, jak np. restauracjach również może być zagrożeniem. Kobiety w ciąży powinny gotować same i kupować sprawdzone produkty. Nie należy także wybierać się w regiony położone wysoko nad poziomem morza.
Funkcjonowanie w mniejszej ilości tlenu może okazać się bardzo ryzykowne. Do jazdy samochodem nie ma przeciwwskazań, pamiętajmy jednak o zapinaniu pasów, których projekcja jest przemyślana i nie uciska brzucha. Nie zapominajmy o częstszych przystankach i rozprostowywaniu nóg. Przyszła mama musi także zwrócić uwagę na rodzaj stosowanej odzieży. Ubrania powinny być dość luźne i wygodne. Stanowczo wykluczone są gorsety i uciskająca bielizna. Zbyt przylegająca odzież do ciała nie jest polecana. Obuwie również powinno być wygodne i na płaskim obcasie. Wysokie szpilki należy zostawić na później.
Sandra Kucharska
Dietetyk
Przeczytaj także: Witaminy i składniki mineralne w diecie przyszłej mamy