banner

Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Autor: Sylwia Durzyńska

Jedną z częstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego u kobiet ciężarnych jest refluks żołądkowy, potocznie zwany zgagą. Pojawia się on głównie w III trymestrze ciąży, jednak wiele kobiet skarży się na dolegliwości związane z tym schorzeniem dużo wcześniej.

Przyczyną jest m.in. powiększająca się w czasie ciąży macica, która uciska na żołądek, co przyczynia się do przedostawania się treści pokarmu z żołądka do przełyku. Poza pokarmem dostają się również kwas solny i enzymy, które dodatkowo drażnią śluzówkę przełyku i przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych objawów takich jak pieczenie czy odbijanie.

Co zatem mogą zrobić przyszłe mamy, aby zminimalizować niekorzystne objawy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę. Należy zrezygnować z potraw, które nasilają dolegliwości. Należy starać się nie spożywać potraw tłustych, smażonych, w tym serów żółtych, które jak wiadomo są źródłem tłuszczu. Również potrawy pikantne, mocno przyprawione, kwaśne, w tym owoce cytrusowe, a także słodkie nasilają objawy, toteż nie powinno się spożywać słodyczy. Warto również zwrócić uwagę na wypijane napoje. Z pewnością nie zaleca się tutaj kawy, czarnej herbaty, a także napojów gazowanych, które przyczyniają się do zwiększenia wypełnienia żołądka.

Do produktów, które mogą złagodzić objawy refluksu żołądkowego należą m.in. chude mleko czy kefir, a także napar z siemienia lnianego, który wykonuje się przez zalanie łyżeczki nasion około 150 ml wrzątku. Napar powinien mieć konsystencję przypominającą kisiel, zaś najlepiej jest wypić go na noc.

Ważne jest również to jak i kiedy spożywamy posiłki. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 5, a nawet 6 posiłków małych objętościowo, tak aby nie doprowadzić do zbyt dużego wypełnienia żołądka. Należy jeść powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając kęsy. Kolacja powinna być spożywana na 3 godziny przed snem. Istotne jest również, aby tuż po posiłku przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej, nie zaś leżącej, która sprzyja przedostawaniu się pokarmu z żołądka do przełyku. Warto również dodać, aby nie zakładać zbyt ciasnej odzieży, która uciskałaby żołądek.

Drogie przyszłe Mamy- jeżeli objawy są zbyt uciążliwe radzimy skontaktowanie się z lekarzem.

Sylwia Durzyńska
Dietetyk

Przeczytaj także: Żylaki w ciąży

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.