Żurawina i dlaczego warto o niej pomyśleć
W mediach od dawna trwa polemika na temat zdrowotnych właściwości żurawiny głównie za sprawą poradnictwa w zakresie leczenia dolegliwości dróg moczowych. Pojawia się jednak wiele nieścisłości na temat kiedy i czy w ogóle żurawinowa kuracja jest skuteczna.
Żurawina jest owocem krzewu rosnącego głównie na terenach torfowych i błotnistych. Jest owocem kwaśnym, w związku z czym najczęściej podaje się ja w formie konfitury towarzyszącej daniom mięsnym w okresie zimowym i jest tradycyjnym elementem kuchni angielskiej. Nieczęsto jednak gości na naszym stole.
Czy zatem warto o niej pomyśleć ?
Jest bogatym źródłem błonnika, witamin A,B1,B2 i witaminy C oraz minerałów takich jak wapń, fosfor, miedź i jod.
Sok żurawinowy można znaleźć w każdym supermarkecie a jeżeli dręczą nas często pojawiające się infekcje dróg moczowych – odpowiedź brzmi TAK.
Co druga kobieta doświadczy jednej lub więcej infekcji dróg moczowych w swoim życiu. Około 30 procent kobiet cierpi na powtarzające się infekcje. Wpływa to znacznie na jakość życia jak również na dyspozycyjność w pracy. Wiąże się z koniecznością stosowania antybiotyków co nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu.
Badania naukowe potwierdzają profilaktyczne właściwości soku żurawinowego przejawiające się w redukcji występowania infekcji głównie za sprawą utrudniania bakteriom ich rozwoju i ich “zadomawiania się” w przewodzie moczowym .Jest to możliwe dzięki związkom takim jak polifenole, z grupy flawonoidów, o działaniu antybakteryjnym, oraz proantocyjanidynom, których unikalne zdolności zapobiegające przywieraniu bakterii do śluzówki przewodu moczowego zostały nie tak dawno odkryte.
Naukowcy z Bostonu zaprosili do swoich badań prawie 400 kobiet cierpiących na powracające infekcje dróg moczowych. Połowa badanych spożywała codziennie szklankę 27 procentowego soku żurawinowego (niskosłodzonego). Druga połowa kobiet spożywała w tym samym czasie placebo. Kobiety były monitorowane przez sześć miesięcy. W grupie z sokiem żurawinowym badanie wykazało niższe o 40 procent występowanie infekcji oraz rzadszą konieczność stosowania antybiotyków.
Jeżeli cierpimy na częste infekcje przewodu moczowego warto spożywać szklankę ~240ml niskosłodzonego soku żurawinowego dziennie w celach prewencyjnych. W przypadku rozwijającej się infekcji tylko antybiotyki pomogą nam ją zwalczyć.
inż. Magdalena Kot
Dietetyk
Przeczytaj także: Uwaga! Zmiany w etykietowaniu żywności (cześć II) – informacja o wartości odżywczej