Żywienie w pierwszym trymestrze ciąży
Prawidłowe żywienie kobiet w ciąży jest ważne już od momentu poczęcia, a nawet od momentu planowania zajścia w ciąże, dlatego też warto jest zwrócić uwagę na kilka praktycznych zasad, które pozwolą przyszłym mamom prawidłowo się odżywiać i zapobiegać nieprzyjemnym objawom towarzyszącym w ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny dla dziecka, gdyż wtedy zaczyna rozwijać się jego układ nerwowy, zaś płód bardzo szybko rośnie dlatego też należy zadbać o wystarczającą podaż wszystkich składników odżywczych, które pozwolą na prawidłowy rozwój dziecka i przebieg ciąży. W pierwszych 3 miesiącach ciąży nie ma potrzeby zwiększania energetyczności diety, jednak należy pamiętać, aby dieta była pełnowartościowa oraz zawierała zróżnicowane produkty.
Należy zwrócić uwagę na zwiększoną podać witamin i składników mineralnych. Szczególnie ważna jest podaż kwasu foliowego, a także witaminy C, D, E czy żelaza. Z tego względu należy spożywać produkty bogate w kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej. Wyróżnimy tutaj warzywa, do których zaliczymy szczególnie bogate: szpinak, szparagi, bób, brukselkę czy brokuły, a także owoce tj. pomarańcze, banany i jabłka.
W okresie tym kobieta odczuwa często nudności, dlatego też aby zminimalizować te objawy należy znacznie ograniczyć w diecie produkty tłuste i smażone, a także produkty słodkie, głównie słodycze. Nie zaleca się również picia kawy oraz stosowania ostrych przypraw. Warto również zwrócić uwagę, aby przygotowywane posiłki nie miały zbyt intensywnego zapachu. Płyny spożywać należy niewielkimi porcjami, najlepiej między posiłkami, zaś posiłki jeść częściej, regularnie, ale mniejsze objętościowo. Jeżeli już wystąpią częste wymioty ważne jest uzupełnianie płynów, tak aby nie doszło do odwodnienia organizmu.
Podsumowując w pierwszym trymestrze ciąży najważniejsza jest właściwa podaż kwasu foliowego - głównie z suplementów, ale także i z dietą, co umożliwi prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Warto też w przypadku wystąpienia nudności czy zgagi zrezygnować z niektórych grup produktów, co umożliwi nam zminimalizowanie niekorzystnych objawów ze strony układu pokarmowego.
Sylwia Durzyńska
Dietetyk
Przeczytaj także: Kwas foliowy- czy dieta wystarczy?