Wigilia kobiet w ciąży
Ciąża to szczególny okres dla każdej mamy. W jej ciele rozwija się mały człowiek, zupełnie od niej zależny. Dlatego chce zadbać o to co dla jej dziecka najlepsze. To co dostarczamy naszemu organizmowi w postaci posiłków, wpływa na nasze samopoczucie, kondycję i zdrowie. U przyszłej mamy warunkuje prawidłowy rozwój i wzrost jej dziecka.
Zbliżają się Święta. Na stole pojawi się wiele potraw, które będą nas kusiły zapachem i smakowitym wyglądem. Czy będąc w ciąży możemy pozwolić sobie na chwilę zapomnienia?
Kobieta ciężarna powinna zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, aby nie zabrakło w niej ważnych składników odżywczych. Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy, które pełnią bardzo różne funkcje w organizmie. Dlatego w codziennym menu powinny znaleźć się surowe warzywa i owoce, które dostarczają także cennego błonnika, usprawniającego pracę jelit oraz wspomagającego przemianę materii. Dużo błonnika znajduje się także w ciemnym pieczywie i kaszy. Białko jest najbardziej wartościowym materiałem budulcowym dla rozwijającego się nowego organizmu. Dlatego w diecie nie może zabraknąć czerwonego mięsa, drobiu oraz nabiału. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka nienarodzonego dziecka. Bardzo ważny jest tutaj stosunek kwasów omega 3 i omega 6. Źródłem tych kwasów są przede wszystkim ryby, ale także orzechy, jaja i avocado. Podczas gorączki przedświątecznej nie należy zapominać o tych ważnych zasadach.
W takim razie co zjeść ze świątecznego stołu? Przede wszystkim ryby, zwłaszcza morskie (śledź, łosoś, makrela). Oprócz Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych zawierają łatwo przyswajalne białko, witaminy A, D, E, z gr.B, a także wiele składników mineralnych. Oczywiście należy wybierać ryby gotowane, duszone, pieczone lub w galarecie, które są łatwiej strawne i dużo zdrowsze od smażonych. Grzyby należy spożywać tylko ze sprawdzonego źródła w umiarkowanych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne, ale nie tylko, ich owocniki mogą być zanieczyszczone. Wigilijna kapusta, pierogi oraz rośliny strączkowe, chociaż bogate w witaminy, składniki mineralne i białko, są bardzo wzdymające. Dlatego lepiej ograniczyć ich spożycie. Za to proponuje sporą porcję barszczu czerwonego lub buraczków gotowanych. Buraki są dobrym źródłem kwasu foliowego, który wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia anemii. Ostre przyprawy i potrawy w zalewie octowej zostawmy innym członkom rodziny zasiadającym przy wspólnym stole, nasilają one zgagę. Zamiast octu do zakwaszania potraw można użyć soku z jabłek. A ostre przyprawy radzę zastąpić majerankiem, kminkiem, czarnuszką, anyżem, koprem włoskim, które poprawią smak i strawność. Szarlotka, makowiec i drożdżowiec doskonale zastąpią ciasta z kremem i kakao.
Trudno oprzeć się pięknym zapachom zwłaszcza podczas miłej atmosfery świątecznej. Stosując się do kilku zasad możemy uniknąć przykrych dolegliwości, będących skutkiem łakomstwa. Przede wszystkim nie należy głodzić się przez cały dzień, a później usiąść do suto zastawionego stołu. Trzymajmy się znanej zasady: lepiej często a w mniejszych ilościach. Jak najbardziej można skosztować wszystkich przygotowanych potraw, ale w małych ilościach, jedząc pomału i dokładnie (trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej). Szklanka mięty lub zielonej herbaty korzystnie wpłynie na proces trawienia. Nie zapominajmy także o ruchu, wieczorny spacer umili wspólnie spędzony czas z bliskimi.
Przepis na zdrową rybkę :)
Składniki:
-filety z makreli (pangi)
-marchewka
-pietruszka
-seler
-por
-ziemniaki
-sól, pieprz, zioła (prowansalskie, lub wedle gustu)
Przygotowanie:
Obrane i umyte warzywa kroimy w grubsze słupki (pora w plasterki). Obsmażamy lekko na patelni, potem wlewamy wodę i dusimy kilka minut. Przyprawiamy do smaku. Filety także przyprawiamy, układamy na duszących się warzywach. Wszystko dusimy, aż będzie miękkie. Potem zdejmujemy pokrywkę i trzymamy jeszcze na małym ogniu, żeby woda odparowała. Rybkę w taki sposób można przygotować także w piekarniku. Po krótkim uduszeniu warzyw, przełożyć je do naczynia żaroodpornego. Na warzywa ułożyć filety i piec ok. 20 minut.
Życzę smacznego.
mgr inż. Sabina Grygierek
Dietetyk
Przeczytaj także: Sposób na świąteczne łakomstwo