banner

Jak zapobiegać i leczyć próchnicę. Wizyta u dentysty

Autor: Katarzyna Bałdysz

Próchnicę możemy rozpoznać już u małego niemowlaka. O rozwoju tej choroby świadczą białe plamki lub smużki na górnych zębach przednich dziecka. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ próchnica zwykle kojarzona jest z ciemnymi, a nie białymi plamami na zębach. U dzieci posiadających zęby mleczne ciemne plamy rozwijają się w kolejnym etapie zakażenia zwykle na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach. Jeśli zmiany te nie będą leczone, zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Z czasem mogą też pojawić się powikłania ropne w jamie ustnej dziecka.

Jeśli nie mamy pewności co do stanu zębów mlecznych naszego dziecka, a obserwujemy u niego, brak apetytu, obrzęk w okolicach szczeki, podwyższoną temperaturę, apatię, częsty płacz, częste pchanie rączek do buzi, powinnyśmy natychmiast udać się na wizytę do stomatologa, który oceni stan zdrowia jamy ustnej dziecka. Przy tej kwestii istotne jest zaznaczenie, kiedy tak naprawdę powinniśmy odbyć pierwszą wizytę z malcem u dentysty?. Otóż taką wizytę należy odbyć już w momencie kiedy malcowi zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki mleczne, a już na pewno do ukończenia 1 roku życia dziecka i regularnie odbywać wizyty kontrolne co 4-6 miesiące. Pozwoli to dentyście na wczesne wykrycie próchnicy i zastosowanie odpowiedniego leczenia odpowiedniego nawet dla małego dziecka, takiego jak np.: ozonowanie zębów, laserowe usuwanie próchnicy, czy abrazja powietrzna . Lekarz poinformuje nas również jakie środki i zabiegi możemy stosować w celu profilaktyki próchnicy lub jej leczenia u dziecka w domu.

Pamiętajmy, że pojawienie się i rozwój próchnicy u dzieci wiąże się przede wszystkim z naszym sposobem karmienia maluchów oraz dbania o ich higienę jamy ustnej. Poniżej znajdziemy zebrane zasady, które pozwolą ograniczyć rozwój tej choroby u naszego dziecka:

1. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia malca bakteriami próchniotwórczymi, nie bierzmy do ust łyżeczek, smoczków i kubeczków którymi posługuje się nasze dziecko. Ta sama zasada dotyczy innych dorosłych członków rodzinny. Jeśli mamy więcej niż jednego malucha zadbajmy o to, by każde miało odrębne sztućce, kubeczki do picia, czy szczoteczki do zębów- jeśli jedno z naszych dzieci będzie miało próchnice zminimalizujemy wówczas ryzyko wystąpienia jej u innych dzieci.

2. Jeśli oddajemy naszą pociechę do żłobka, sprawdźmy jak do kwestii higieny jamy ustnej odnoszą się osoby zajmujące się naszym malcem, nie bójmy się pytać nawet o szczegóły, ponieważ mamy do tego prawo. Tą samą zasadę zastosujmy oddając dziecko do przedszkola.

3. Pamiętajmy zasady przytoczone w poprzednim artykule o zębach mlecznych i ograniczmy cukry w diecie dziecka nie tylko w postaci słodkich kaszek i płynów, ale także cukierków i lizaków, które zapewniają długi kontakt sacharozy z powierzchnią zębów i dziąseł dziecka.

4. Uczmy nasze pociechy od małego pić wodę zamiast słodkich płynów i przepłukiwać usta po posiłku

5. Same zadbajmy o stan swoich zębów, występowanie próchnicy u mamy znacznie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy u dziecka

6. Chodźmy z maleństwem do dentysty mniej więcej co pół roku. W ramach NFZ możemy taką wizytę odbyć już w 6 miesiącu życia dziecka bez skierowania. NFZ zrefunduje również u naszego dziecka, aż do osiągniecia przez nie dojrzałości zabiegi takie jak:

• Zabiegi profilaktyczne (fluoryzacje) w 6, 9, 12 miesiącu życia oraz w 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16, 19 roku życia.
• Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych (wypełnienia).
• Opatrunek leczniczy z tlenkiem cynku.
• Ekstrakcje zębów w znieczuleniu.
• Leczenie kanałowe zębów stałych.
• Lakowanie ‘szóstek’ 1 raz do 7 roku życia.
• Lapisowanie zębów mlecznych.
• Fluoryzacja zębów stałych ¼ łuku 1 raz na 3 miesiące.
• Ruchome aparaty ortodontyczne do 12 roku życia (wraz z wykonaniem pantomogramu), natomiast kontrole podczas leczenia do 13 roku życia.

mgr inż. Katarzyna Bałdysz,
Dietetyk

Przeczytaj także: Próchnica u dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.