Zespół policystycznych jajników
Znana również pod nazwą wielotorbielowatości jajników to choroba dotycząca kobiet w wieku rozrodczym i nie tylko. Nieleczona może być często powodem niepłodności i czynnikiem ryzyka rozwoju chorób nowotworowych błony śluzowej macicy.
Zaczynając od początku, schorzenie to jak wiele innych chorób najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. Kobiety, które chorują na tą przypadłość mają zwykle zachwianą gospodarkę hormonów płciowych. Objawia się to wysokim poziomem hormonu luteinizującego(LH) przy jednoczesnym spadku poziomu hormonu folikulotropowego( FSH). Zaburzenie to doprowadza do braku owulacji wśród kobiet cierpiących na ten zespół, natomiast towarzyszący podwyższony poziom progesteronu odpowiada za nieregularne miesiączki. Jest to również jeden z objawów tej choroby. Obserwujemy też wysoki poziom męskich hormonów płciowych- androgenów, które przyczyniają się do nadmiernego owłosienia u tych kobiet głównie w okolicach „wąsika”, podbródka, szyi. Ponadto zmienia się budowa sylwetki na bardziej męską, czasem zauważalna jest zmiana tonu głosu. Na skórze twarzy, ramion i pleców pojawia się trądzik wraz ze zmianami łojotokowymi.
W większości przypadków obserwujemy przyrost masy ciała oraz otyłość typu brzusznego - są to również przyczyny ujawniającej się insulinooporności i hiperinsulinemii. Zmiany zachodzą również w profilu lipidowym - wzrasta poziom całkowitego cholesterolu i złego cholesterolu LDL, natomiast poziom dobrego cholesterolu HDL spada. Wszystko to sprowadza się do zwiększonego ryzyka chorób sercowo - naczyniowych, nadciśnienia czy zawału w późniejszym życiu. Ze względu na dużą różnorodność objawów rozpoznanie często jest trudne i niejednoznaczne.
Jak leczymy zespół policystycznych jajników?
Przede wszystkim każda kobieta, która ma nieregularne miesiączki oraz inne powyżej opisane objawy, powinna udać się do lekarza ginekologa i endokrynologa. Specjaliści na pewno w sposób kompleksowy, ale i zindywidualizowany podpowiedzą jakie kroki należy dalej podjąć. Częstą metodą jest zastosowanie hormonoterapii w celu jak najlepszej regulacji cyklu, która w przyszłości może okazać się niezbędna jeśli kobieta cierpiąca na tą chorobę będzie chciała zajść w ciążę. Kolejne sposoby - obejmują kontrolę masy ciała poprzez odpowiednio ułożoną, racjonalną dietę oraz dostosowaną aktywność fizyczną. Dla lepszego samopoczucia samej kobiety niezbędne mogą okazać się zabiegi kosmetyczne czy porady u psychologa.
Zespół policystycznych jajników to choroba, z którą można normalnie żyć i funkcjonować, należy jednak jak najszybciej rozpoznać to schorzenie, aby zapobiec wymienionym skutkom i zapewnić kobiecie maksymalny komfort fizyczny i psychiczny.
Agnieszka Tokarz
Dietetyk
Przeczytaj także: Pregoreksja