Dieta niskotłuszczowa
Chociaż cholesterol jest człowiekowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest m.in. składnikiem hormonów kwasów żółciowych oraz błon komórek zwierzęcych, jego nadmiar bardzo szkodzi zdrowiu. Niestety dieta zachodnia obfituje w produkty bogate w tłuszcz i cholesterol. Spożywamy dużo słodyczy, tłustych sosów, majonezu, mięsa i wędlin, fast foodów. Taki sposób jedzenia skutkuje niestety często złym samopoczuciem, wzrostem masy ciała, ale też pogorszeniem wyników badań, np. cholesterolu, tri glicerydów czy frakcji LDL cholesterolu. W takiej sytuacji niezbędna jest dieta niskotłuszczowa, która pomoże nam zbić podwyższony cholesterol.
Jej istotą jest z jednej strony ograniczenie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej dostarczenie takich, które spowodują wzrost frakcji dobrego cholesterolu. Dzięki takiemu doborowi można utrzymać cholesterol w normie, a gdy jest go za dużo – zmniejszyć tę ilość przynajmniej o 15 proc.
Dieta niskotłuszczowa jest polecana nie tylko osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, ale też osobom z nadwagą i otyłym. Zaletą diety o obniżonej zawartości tłuszczu jest głównie jej korzystny wpływ na układ krążenia i obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Poza tym chroni przed powstawaniem raka i ma ogólny korzystny wpływ na zdrowie i masę ciała.
Jakie są zasady diety niskotłuszczowej?
1. Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana – powinna zawierać odpowiednie ilości wszystkich składników pokarmowych.
2. Spożywanie 4-5 małych objętościowo posiłków.
3. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców (uwaga na cukier w owocach).
4. Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (masło, smalec, czerwone mięso, tłuste sery żółte i białe, sery pleśniowe).
5. Zastąpienie produktów pszennych produktami zbożowymi pełnoziarnistymi – pieczywem i makaronem pełnoziarnistym, kaszami, płatkami z pełnego ziarna i owsianymi
6. Spożywanie umiarkowanej ilości węglowodanów – powinny pochodzić przede wszystkim ze świeżych i gotowanych warzyw, mniej z owoców, a najmniej – z cukru i słodyczy
7. Spożywanie produktów mlecznych chudych lub o obniżonej zawartości tłuszczu (chude mleko, sery twarogowe chude, maślanki, jogurty naturalne, kefiry).
8. Zastąpienie czerwonego mięsa chudymi produktami mięsnymi (drób).
9. Unikanie spożywania wędlin, zastąpienie ich mięsem pieczonym.
10. Spożywanie ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich) przynajmniej 2 razy na tydzień.
11. Stosowanie olejów roślinnych i oliwy z oliwek do sałatek i do duszenia.
12. Wyeliminowanie smażonych potraw
13. Przyrządzanie potraw duszonych, gotowanych, gotowanych na parze i pieczonych.
14. Wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie (wody niegazowanej, herbaty zielonej, białej, czerwonej, owocowej i świeżych soków owocowych i warzywnych).
15. Wyeliminowanie produktów typu fast food.
16. Wyeliminowanie alkoholu.
17. Wyeliminowanie słodyczy i wyrobów cukierniczych.
Najlepiej dietę taką skonsultować lub nawet ułożyć z pomocą specjalisty. Pomoże to dopasować sposób odżywiania do trybu pracy, oraz jeśli będzie to konieczne uwzględnić zmniejszenie liczby kalorii tak by dodatkowa walczyć z nadmiarem kilogramów. Dieta taka, ułożona przez dietetyka, będzie zawierała też w odpowiednich ilościach wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia.
mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk
Przeczytaj także: Kasza jaglana- królowa kasz