Przewodnik po dietach c.d.
Dieta Diamondów
Na czym polega?
Dieta Diamondów została stworzona przez Harvey’a Diamonda, który testował jej rezultaty na sobie i swojej żonie. Podstawowym założeniem diety było oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów zalegających w jelitach a utrata masy ciała była przypadkowym efektem. Rozkład podstawowych składników odżywczych w diecie to 60% węglowodanów, 30% białek i 10% tłuszczy. Ilość węglowodanów jest zgodna z zasadami zbilansowanej diety, natomiast ilość spożycia białek i tłuszczy została zamieniona. Dieta Diamondów opiera się na spożywaniu warzyw i owoców (oprócz bananów), duży nacisk kładziony jest również na spożycie wody mineralnej w ilości około 2 litrów dziennie. Występuje tu również element niełączenia produktów skrobiowych i białkowych (jak w diecie niełączenia/rozdzielnej). Diamond zalecał spożywanie 3 posiłków w ciągu dnia, pierwszy o godzinie 12 a ostatni o 20. Efekt odchudzający jaki można osiągnąć podczas stosowania diety to utrata około 6-8 kilogramów miesięcznie.
Jak wpływa na zdrowie?
Proporcja spożycia białek i tłuszczy jest zdecydowanie niekorzystna dla zdrowia. 30% wartości energetycznej diety pochodzi ze spożycia białek, jest to zbyt duża ilość, która w konsekwencji może prowadzić do zbytniego obciążenia nerek i zaburzenia ich funkcji. Spożycie tłuszczy na poziomie 10% ogólnej kaloryczności diety jest ilością niewystarczającą dla naszego organizmu i może prowadzić do zaburzenia gospodarki lipidowej. Dodatkowo przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem (godzina 20) a pierwszym w ciągu dnia (godzina 12) jest zbyt długa. Rano poziom cukru we krwi jest zdecydowanie za niski, skutkuje to osłabieniem, zmęczeniem i brakiem koncentracji. Tak długa przerwa ma również wpływ na rozchwianie metabolizmu. Opisywana dieta jest uboga w nabiał a tym samym w wapń i witaminę D co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet ciężarnych oraz w okresie okołomenopauzalnym. Z uwagi na znikome spożycie tłuszczy może dojść również do niedoborów pozostałych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, E i K. Rozłączność spożywania produktów żywnościowych zmniejsza przyswajanie wielu pierwiastków i witamin.
Dla zdrowia
Plusy diety Diamondów to na pewno codzienne spożywanie warzyw i owoców, szczególnie w postaci surowej. Wypijanie około 2 litrów wody mineralnej w ciągu dnie również jest dobrym nawykiem. Na niekorzyść diety przemawia zbyt duże spożycie białek przy jednoczesnym niedoborze tłuszczy, zdecydowanie za długa przerwa pomiędzy kolacją i śniadaniem, brak nabiału oraz gwarantowany wręcz efekt jo-jo po zakończeniu diety. Dla zdrowia należałoby zamienić proporcje białek i tłuszczy w diecie, jeść regularne i zbilansowane posiłki, pamiętać o śniadaniu, które powinno być spożyte najpóźniej godzinę od przebudzenia i nie rezygnować z jogurtów, kefirów i twarogów.
mgr Marta Zofia Niedziałkowska
Dietetyk
Przeczytaj także: Przewodnik po dietach cd.