banner

Przewodnik po dietach cd.

Autor: Marta Zofia Niedziałkowska

Kolejna dieta w przewodniku to głodówka

Na czym polega?

Zasady samej diety są z założenia bardzo proste ponieważ nic się nie je. Jest kilka rodzajów głodówek, niektóre z nich dopuszczają picie soków z owoców lub warzyw. Różny też może być czas trwania takiej diety, zależy to przede wszystkim od osoby, która stosuje głodówkę oraz od celu jaki chce osiągnąć. Przedział czasowy waha się od jednego dnia do dwóch tygodni. Diety jednodniowe nie dają efektów odchudzających, pozbywamy się jedynie wody z organizmu, natomiast kilku i kilkunastodniowe prowadzą do zgubienia około 3-6 kilogramów. Całkowicie ograniczając spożycie pokarmów zmuszamy organizm do zużywania zgromadzonych zapasów. Początkowo tracimy wodę, która jest niezbędna dla organizmu, po 3-4 dniach zaczyna być spalany tłuszcz oraz białko czyli mięśnie. Do takiej diety należy się przygotować, tydzień wcześniej zacząć zmniejszać dawki jedzenia, zrezygnować z poszczególnych produktów, zwiększyć ilość płynów. Po zakończeniu głodówki również należy stopniowo powracać do spożywania pokarmów.

Jak wpływa na zdrowie?

Podstawowym „paliwem” dla ludzkiego organizmu jest glukoza czyli cukier prosty, jest to jedyny składnik energetyczny wykorzystywany przez nasz mózg. Więc pierwszymi skutkami takiej diety będą zmęczenie, senność, obniżenie koncentracji, pogorszenie wyników uczenia się, rozdrażnienie, ogólna słabość a nawet omdlenia. W warunkach fizjologicznych glukoza pozyskiwana jest z węglowodanów, czyli cukrów. Jeżeli nie dostarczymy tych składników, wówczas organizm będzie pozyskiwał cukier prosty z tłuszczy, jeżeli ich też zabraknie, wówczas wykorzystywane zostaną „zapasy” w postaci tkanki tłuszczowej. W procesie przekształcania kwasów tłuszczowych do glukozy powstają ciała ketonowe, które odkładają się w organizmie i zakwaszają go. Objawami zakwaszenia są między innymi przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, utrata apetytu, pogorszenie stanu skóry, starczy wygląd, apatia, zaburzenia przemiany materii. Po dłuższym czasie utrzymującego się zakwaszenia może dojść do śpiączki ketonowej. W trakcie głodówki znacznie spowalnia się metabolizm, organizm oszczędza zapasy, a w momencie gdy znów zaczniemy jeść, wszystko od razu będzie gromadził na wypadek „ciężkich czasów” czyli kolejnych głodówek.

Głodówka jest bezwzględnie zabroniona osobom chorym na cukrzyce, dzieciom i młodzieży, osobom starszym oraz z chorobami trzustki, wątroby i żołądka.

Jeżeli głodówka trwa zbyt długo może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Po zaprzestaniu diety i powrocie do starych nawyków żywieniowych nastąpi efekt jo-jo z powodu zwolnionego metabolizmu. Bardzo często pojawiają się również kłopoty żołądkowe takie jak zgaga, nadkwaśność a nawet refluks, nietolerancja na pokarmy tłuste i ciężkostrawne, uporczywe odbijanie oraz problemy z wypróżnieniem.

mgr Marta Zofia Niedziałkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta Kopenhaska

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.