banner

Przewodnik po dietach cd.

Autor: Marta Zofia Niedziałkowska

Dieta Kliniki Mayo

Na czym polega?

Dieta Kliniki Mayo trwa dwa tygodnie, opiera się na spożywaniu dużej ilości jaj i warzyw. W pierwszym tygodniu stosowania diety spożywa się trzy posiłki dziennie, w tym 4-6 jaj i około 300g warzyw, do tego należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W drugim tygodniu wprowadza się niewielką ilość pieczywa chrupkiego. Dieta zakłada, że w ciągu dwóch tygodni traci się 5-10kg. Założenia diety prowadzące do redukcji masy ciała to niska kaloryczność (600-800kcal), eliminacja węglowodanów i wypijanie dużej ilości płynów. Jaja bogate są w pełnowartościowe białko i pierwiastki, warzywa dostarczają składników mineralnych i witamin oraz błonnika pokarmowego. W trakcie diety bezwzględnie zakazane jest spożywanie produktów mlecznych, roślin strączkowych, soli, cukru oraz alkoholu.

Jak wpływa na zdrowie?

Dieta Kliniki Mayo jest bardzo monotonna. Z jednej strony jedzenie tego samego przez dwa tygodnie jest uciążliwe, z drugiej poprzez ograniczenie innych produktów prowadzi do niedoborów witamin i składników mineralnych. Dodatkowo znikoma podaż węglowodanów skutkuje osłabieniem, zmęczeniem, mniejszą wydajnością w pracy i rozdrażnieniem. Dieta Kliniki Mayo to kolejny już przykład eliminacyjnej diety niskokalorycznej, po zakończeniu której bardzo często występuje efekt jo-jo.

Dla zdrowia

Zdrowa dieta nie może opierać się na jednym czy dwóch składnikach pokarmowych. Mimo, że jajka są zdrowe to jedzenie ich codziennie w takich ilościach jest niezdrowe i nudne. Poza żelazem witaminą A i E oraz pełnowartościowym białkiem jaja obfitują również w cholesterol. W jednym żółtku znajduje się około 250mg cholesterolu, jest to dobowa norma spożycia dla dorosłej osoby. Naukowcy jednak nas uspokajają, według najnowszych badań cholesterol zawarty w jajach nie jest szkodliwy! Wykazali oni, że duże spożycie żółtek wpływa na podwyższenie dobrego cholesterolu. Mimo tego trzeba pamiętać, że jaja są dość kaloryczne a ugotowane na twardo pobudzają wątrobę do intensywnego wydzielanie żółci, więc osoby z chorobami tego narządu powinny ich unikać. Na koniec ciekawostka: nie jest tajemnicą, że w żółtkach jaj znajduje się sporo żelaza, pierwiastek ten jest bardzo potrzebny ale też trudno przyswajalny przez nasz organizm. Jest na to sposób przyswajanie żelaza zwiększa witamina C. Więc potrawy z jaj dobrze popić sokiem pomarańczowym lub dodać do nich paprykę.

mgr Marta Zofia Niedziałkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Przewodnik po dietach cd.


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.