Czarna porzeczka i jej sekrety
Nazywana przez niektórych eliksirem młodości, nie bez powodu, gdyż jej właściwości mają bardzo szerokie zastosowanie ,a ze względu na zawartość witaminy C dba o naszą odporność i zdrowie.
Znana przede wszystkim jako źródło kwasu askorbinowego. I to nie bezpodstawnie- zawartość tej witaminy w 100g owoców wynosi 180 mg i wypełnia zapotrzebowanie aż w 260%! Stanowi to przepyszną alternatywę zamiast codziennego łykania tabletek z tą witaminą. Ponadto ze względu na zawartość antyoksydantów świetnie radzi sobie ze stresem oksydacyjnym, walce z chorobami nowotworowymi, procesami starzenia się, obniżaniu ciśnienia tętniczego, chorobie miażdżycowej czy obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. I to wszystko w tym małym owocu!
Za tak liczne właściwości odpowiadają występujące w niej substancje: rutyna, antocyjany, kwercetyna, katechina, epikatechina, procyjanidyny, kempferol i myricetyna. Zwłaszcza te pierwsze trzy należy wspomnieć ze względu na swoje właściwości .I tak antocyjany obecne głównie pod skórką pełnią rolę antybakteryjną ważną w problemach żołądkowych. Podobne właściwości mają garbniki zawarte w liściach owocu, które hamują rozwój drobnoustrojów układu pokarmowego takich jak E.coli. Wykorzystywane są w dolegliwościach wątrobowych, biegunce, nieżycie dróg trawiennych. Kwercetyna ma właściwości oczyszczające i moczopędne, a rutyna pomaga wchłaniać witaminę C, wzmacnia też śródbłonek naczyń krwionośnych. Jeżeli cierpisz na pajączki czy żylaki koniecznie wprowadź ten owoc do swojej diety.
Idąc dalej, porzeczki to świetne źródło błonnika pokarmowego, który dba o prawidłową pracę jelit, oczyszcza nasz organizm, obniża poziom cukru we krwi i „wymiata” zły cholesterol.
Z kolei zawartość witaminy A wykorzystywana jest w walce z chorobami oczu np. zaćmie.
Liście natomiast według ludowych wierzeń, sprawdzą się na ukąszenia owadów lub gojenie ran.
Wartość odżywcza przedstawia się następująco:
• Kaloryczność- 63 kcal/ 100g
• Zawartość Białka- 1.4 g/100g
• Zawartość węglowodanów- 15.38 g/100g
• Zawartość tłuszczu-0.41 g/100g
To nie koniec bowiem znajdziemy w niej również witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, potas, wapń czy magnez, ale też mikroelementy : jod, mangan, bor.
Zastosowanie tego produktu również, jak ilość występujących w niej składników odżywczych, jest ogromna. Świetnie nadaje się do konfitur, dżemów, marmolad, nalewek. Ja dorzucam ją do koktajli, dekoruję nią lekkie biszkopty, piekę ciasta drożdżowe czy używam jako farsz do pierogów. Sprawdzi się w wytrawnych sałatkach lub jako dodatek do mięsa. Doceńmy jej właściwości i stosujmy na co dzień.
Agnieszka Tokarz
Dietetyk
Przeczytaj także: Prawidłowa flora bakteryjna