Ile bogactwa kryje w sobie zwykły burak? Przekonaj się sam!
Buraki w kuchni polskiej są wykorzystywane w bardzo różnorodny sposób, począwszy od tradycyjnego barszczyku, po ćwikłę, a nawet bardzo ostatnio modne ciasta warzywne i wytrawne tarty. Jednym z cennych składników jakie zawiera burak są barwniki – antocyjany. To właśnie one wzmacniają odporność i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.
Buraki dobre „na krew”?
Buraki w porównaniu do innych warzyw (jak np. natka pietruszki) nie są bogatym źródłem żelaza, lecz mimo tego są uznane jako naturalny środek krwiotwórczy. Zapobiegają niedokrwistości, a nawet mogą wspomagać leczenie białaczki. Zawarte w burakach barwniki należą do silnych antyoksydantów i zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki, wspierając w ten sposób transport krwi w organizmie.
Buraki w ciąży:
Kolejnym cennym składnikiem, w który zasobne są buraki jest kwas foliowy, którego właściwości są nieocenione zwłaszcza w okresie ciąży, kiedy to wpływa na formowanie się cewy nerwowej płodu. Co więcej kwas foliowy bierze udział w usuwaniu z organizmu aminokwasu – homocysteiny, której zbyt wysoki poziom może doprowadzić do chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze.
Buraki mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi, przeciwdziałają zwapnieniom naczyń (zapobieganie miażdżycy), a także pomagają unormować poziom cholesterolu.
Burak w dietoterapii nowotworów:
Piękny kolor buraczków to zasługa barwnika, tzw. czerwieni buraczanej (betaniny) – silnego przeciwutleniacza, który obniża stres oksydacyjny niekorzystnie wpływający na komórki naszego organizmu. Ta właściwość czyni buraki jednym z warzyw wspomagających dietoterapię w chorobach nowotworowych. Czerwone pigmenty zwalczają nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają DNA, przyczyniając się do powstawania nowotworów. Ponad pół wieku temu badacze stwierdzili, że stan chorych na raka min. przewodu pokarmowego lub pęcherza, którzy wypijali 2 szklanki soku z surowych buraków dziennie, poprawia się. W chwili obecnej wiadomo także, że buraki wspomagają leczenie dietetyczne po chemioterapii, czy przy niedokrwistości.
Energetyzujące smoothie z buraka:
Składniki:
-2 średnie buraki
-3 garści jarmużu
-1 banan
-1 pomarańcza
- łyżka miodu
-2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
-limonka
Wykonanie:
Buraki upiec w skórce, aby nie straciły swoich właściwości i pokroić w drobną kostkę, jarmuż sparzyć wrzącą wodą i wyciąć twarde części. Banany i pomarańczę pokroić na części i wszystko razem wrzucić do blendera, wcisnąć sok z limonki, dodać miód i siemię lniane. Wszystko razem zblendować na gładką masę, można podawać z ozdobnym kleksem z jogurtu naturalnego. Smacznego!
mgr Adrianna Jurczak
Dietetyk
Przeczytaj także: Kobiety w ciąży będące na diecie wegańskiej cz.1