banner

Jabłko - zwykły owoc o niezwykłych właściwościach

Autor: Natalia Ciesielczuk

Jabłko jest bardzo popularnym owocem występującym w Polsce, ponieważ to właśnie nasz kraj jest jednym z głównych producentów w Europie. Owoc ten pierwotnie pochodzi z Azji, a pierwszego praprzodka zanotowano około 70 milionów lat temu. Jabłka były uprawiany już przez ludy starożytne, takie jak Egipcjanie, Babilończycy, Rzymianie czy Grecy. W dzisiejszych czasach jabłonie możemy spotkać niemal na każdym kontynencie i w każdym kraju.

W Polsce spożywamy duże ilości tego owocu. Oszacowano, że każdego roku, przeciętny Polak spożywa około 45 kg, co w porównaniu z innymi owocami wypada bardzo dobrze. W zasadzie każdy je zna i lubi, jednak nie każdy już wie, jak wiele pozytywnych właściwości może dostarczać naszemu organizmowi taki, wydawałoby się, zwykły owoc, jakim jest jabłko.

Znane jest powiedzenie „Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci wcale potrzebny”. Jest w tym naprawdę dużo prawy! Co w takim razie daje nam jedzenie jabłek? Owoce te zawierają w swoim składzie duże ilości różnych witamin, w tym, przede wszystkim witaminę C, witaminy z grupy B (B1,B2, B3, B5, B6, B9, B12), witaminę A, E, D, K, β-karoten oraz likopen. Ponadto, wiele składników mineralnych ( między innymi fosfor, wapń, magnez, potas, sód, żelazo, cynk), stosunkowo duże ilości błonnika pokarmowego, kwercetynę oraz pektyny. Warto jednak pamiętać, że zawartości poszczególnych składników zależą przede wszystkim od odmiany, warunków klimatycznych oraz rodzaju stosowanej uprawy, dla przykładu, zawartość witaminy C może wahać się w granicach od 4 do 21mg/100g produktu. I co ważne, witaminy zawarte w jabłkach w czasie jakiejkolwiek obróbki cieplnej ulegają degradacji.

Ich wartość kaloryczna wynosi około 50 kcal w 100 gramach produktu, dzięki czemu możemy się nimi raczyć także na diecie. Porcja 100 gramowa zawiera około 0,26 g białka, 13,91 g węglowodanów, 0,17 g tłuszczu i 2,4 g błonnika. Owoce te zalecane są chorym na cukrzycę albo hiperglikemię ze względu na to, że mają niski indeks glikemiczny.

Jedną z najcenniejszych części jabłka jest jego skórka, mimo tego, że jest bardzo cienka, zawiera w sobie znaczne ilości substancji pozytywnie działających na nasz organizm. Jej ważnym i bardzo cennym składnikiem jest kwas ursolowy. Jego właściwości polegają na redukcji poziomu cholesterolu we krwi, ponadto, działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo oraz przeciwnowotworowo. W skórce jabłka znajdują się również cenne witaminy B oraz C a także pektyny. Pektyny, jako substancja balastowa dla naszego organizmu, wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit oraz chronią przed zaparciami. Ponadto, regulują florę bakteryjną jelit, wiążą metale ciężkie oraz neutralizują szkodliwe substancje znajdujące się w naszym organizmie. Dzięki swoim właściwościom, pektyny pomagają także obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych oraz chroni przez zawałem.

W owocach tych znaleźć możemy także kwercetynę, kolejny dobroczynny dla naszego organizmu składnik. Jest on pomocny w zapobieganiu chorobie Alzheimera oraz Parkinsona. Kwercetyna pomaga utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji, głównie ze względu na to, że ma zdolności do rozkładu nadtlenku wodoru, który atakuje jego komórki.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.