banner

Jak wybrać dobry ser żółty?

Autor: Marta Hyla

Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele rodzajów serów żółtych. Czym kierować się przy wyborze, jeśli kupujemy ser żółty z myślą o naszym dziecku? Musimy zdawać sobie sprawę, że obok serów wysokogatunkowych na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej wyrobów seropodobnych, które z prawdziwymi serami żółtymi mają niewiele wspólnego…

Dlaczego wybór dobrego sera żółtego ma tak duże znaczenie dla naszego dziecka?

Sery żółte są wartościowym źródłem wapnia w diecie najmłodszych: 100g sera żółtego zawiera przeciętnie ok. 800 mg wapnia, co oznacza, że spożycie kilku plasterków pokrywa dzienne zapotrzebowanie dziecka na ten składnik mineralny. Wysoka zawartość wapnia w serach (oprócz wapnia występującego naturalnie) wynika z dodatku chlorku wapnia (E509), który pełni rolę stabilizatora, ale co ważne – jest nieszkodliwy dla człowieka. Ponadto sery żółte dostarczają pełnowartościowego białka oraz są źródłem fosforu i witamin z grupy B. Musimy jednak wiedzieć, że sery stanowią skoncentrowane źródło energii (100g dostarcza ok. 350 kcal). Wysoka wartość energetyczna wynika z dużej zawartości tłuszczu (w szczególności nasyconych kwasów tłuszczowych) i dlatego chcąc, aby sposób żywienia naszego dziecka był odpowiednio zbilansowany energetycznie i pokrywał w wystarczającym stopniu zapotrzebowanie na wapń, musimy uwzględnić w diecie malucha również inne, mniej kaloryczne produkty nabiałowe, jak mleko czy jogurty.

Przy wyborze sera żółtego na pewno nie powinniśmy kierować się ceną. W tym przypadku niestety jakość wymusza wysoką cenę. Jeśli za ser żółty mamy zapłacić podejrzanie niską kwotę oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyrobem seropodobnym. Wyroby seropodobne charakteryzują się tym, że w trakcie produkcji dodawane są do nich tłuszcze roślinne wątpliwej jakości (oleje) bądź tłuszcze zwierzęce (łój). Ponadto zawierają one różnego rodzaju barwniki czy aromaty. Odnośnie barwinków - niestety bardzo ciężko dostać ser żółty o naturalniej barwie. Jednakże najczęściej dodawane barwniki tj. β-karoten (E160a), annato (E160b) są pochodzenia naturalnego. Z etykiety możemy również odczytać, że wśród składników sera, znajduje się np. mleko w proszku, lecytyna sojowa (E322) czy skrobia, których w prawdziwym serze być nie powinno. Do serów żółtych (w szczególności tych pokrojonych w plasterki i sprzedawanych na tackach, bądź tych porcjowanych w kawałki, pakowanych w opakowania foliowe) dodawane są również szkodliwe dla zdrowia konserwanty (np. azotan potasu). Warto więc korzystać ze stoisk nabiałowych – zawsze o skład sera zawsze możemy podpytać panią ekspedientkę. Wybierając ser żółty zwróćmy uwagę na jego nazwę, gdyż również ona może wskazywać na wyrób seropodobny. Wystrzegajmy się zakupu serów, których nazwa została nieznacznie zmieniona np. ser typu Gouda, gdyż wskazuje to na modyfikację składu tego sera. Producenci często używają tego typu trików, aby zmylić konsumenta.

Podsumowując – przy zakupie sera żółtego warto rozeznać się wśród produktów dostępnych na rynku, aby mieć pewność, że nasze dziecko otrzyma produkt smaczny a zarazem wartościowy pod względem odżywczym.

mgr inż. Marta Hyla
Dietetyk

Przeczytaj także: Niedobór magnezu u dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.