banner

Orzechy włoskie

Autor: Magdalena Kot

Mówi się, że kształt owoców i warzyw wskazuje nam na części naszego ciała zasilane ich szczególną dobrocią. Ile w tym prawdy czy mitu możemy ocenić sami, jednak chyba większość z nas zgodzi się, że w przedziwny sposób orzechy włoskie wyglądają niczym półkule mózgu, a o tym, że faktycznie działają wspomagająco na jego funkcje mówi się nie od dziś.

Bogate źródło jedno- i wielo- nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu omega 3, Alfa-Linolenowego (ALA). Posiada on dobroczynne działanie na pracę serca regulując właściwy poziom cholesterolu, jak również wspierając poprawę elastyczności naczyń krwionośnych. Europejski Urząd do Bezpieczeństwa Żywności zatwierdził zalecenia spożywania 30 gram dziennie orzechów włoskich właśnie na podstawie badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ zdrowotny na układ krwionośny tym samym przeciwdziałając występowaniu chorób serca będących plagą i poważnym problemem zdrowotnym współczesnego świata.

Orzechy włoskie, będące bogatym źródłem witamin E, B1, B5, B6 oraz mikroskładników jakimi są potas, fosfor i magnez, wspierają pracę mózgu i mogą przyczynić się do opóźnienia chorób starczych takich jak otępienie starcze czy choroba Alzheimera (badania naukowe są w trakcie).

Wysoka zawartość żelaza czyni orzechy włoskie wspaniałym dodatkiem w dietach wegetariańskich czy wegańskich.

Bogactwo błonnika wspiera układ pokarmowy i pracę jelit oraz trzyma nas z dala od wysokokalorycznych snaków dostępnych na każdym kroku przy kasach sklepowych czy kioskach ruchu.

Ciekawym ‘orzechowym’ faktem jest niepełna absorpcja kalorii w nich zawartych. Szacuje się, że organizm przyswaja około 21% kalorii mniej niż tych zadeklarowanych na opakowaniu orzechów. Są zatem znakomitą przekąską dla wszystkich tych kontrolujących swą wagę lub starających się stracić kilogramy w kontrolowany i zdrowy sposób.

Zmieniając nawyki żywieniowe i uwzględniając w naszej diecie 30g orzechów włoskich dziennie możemy znacznie poprawić nasz profil żywieniowy i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie ogólne. Nie wyklucza się konieczności dalszych badań w kierunku poznania odżywczych wartości różnego typu i odmian orzechów jednak już teraz możemy korzystać z ich zdrowotnych darów dodając je do sałatek, sosów, śniadań bądź zjadając jako przekąskę.

Można również przygotować przepyszną pastę orzechową i podawać z warzywami, mięsem, rybami lub wędliną.

GRECKA SKORDALIA ORZECHOWA

-4 ząbki czosnku
-Szklanka obranych włoskich orzechów
-3 kromki czerstwego pieczywa
-Szklanka oliwy pierwszego tłoczenia
-Kilka kropel czerwonego octu winnego
-Sól, papryka, pieprz do smaku – wedle uznania

Chleb namocz w małej ilości wody aż zmięknie, czosnek obierz.
W malakserze zmiksuj bułkę, czosnek i orzechy, dodaj odrobinę octu winnego oraz 5 łyżek oliwy.
Zacznij miksować na małych obrotach, dodając stopniowo oliwę.
Jeśli pasta jest zbyt gęsta dodaj dwie- trzy łyżki wody i kontynuuj miksowanie.
Uzupełnij przyprawami do smaku i miksuj jeszcze dwie minuty dla połączenia wszystkich smaków. Przechowuj w lodówce.

inż. Magdalena Kot
Dietetyk

Przeczytaj także: Awokado – zielono mi

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.