banner

Rozpoczynamy sezon jesienny! Cudowne dyniowate

Autor: Monika Hajduk

Jesień to przede wszystkim czas zbiorów wielu cennych i smacznych warzyw i owoców. Ważną grupę stanowią tutaj warzywa dyniowate, do których zaliczamy patisony, kabaczki, bakłażany, cukinie oraz dynię. Pojawiają się na naszych straganach już na początku sierpnia, dostępne są nawet przez całą jesień. Niestety nadal są w Polsce mało popularne, dlatego powinny od dzisiaj częściej zaglądać do naszej kuchni.

Jak przygotowywać?

Możliwości jest wiele. Faszerowane, gotowane, pieczone, smażone w cieście, w formie konfitur…

Patison

Patison to odmiana dyni o dużych białych lub żółtych owocach o pofałdowanych brzegach. Warzywo to jest również cennym źródłem witamin i dodatkowo posiada ogromna zaletę, którą jest kształt. Dzięki żółtym kolorze i nietypowemu wyglądowi może stać się ogromną zachętą dla wielu dzieci.

Kabaczek

Kabaczek to warzywo spokrewnione z cukinią, ale w przekroju bardziej przypominające ogórka. Kabaczki bogate są w witaminy B1, B2, PP i C oraz wapń, potas, żelazo i magnez. Razem z cukinią doskonale smakuje przyrządzany w postaci faszerowanych zapiekanek oraz dań „jednogarnkowych” typu leczo.

Cukinia

To jedna z popularniejszych w naszym klimacie roślin z tej rodziny. Owoc ma kształt wydłużony z ciemnozieloną skórką. Wspaniałe źródło witamin: A, B1, B2, B3, B6 oraz C i składników mineralnych takich jak potas, wapń i żelazo.

Dynia

Dynia jest niezwykle ceniona ze względu na swoje właściwości odżywcze. Jej pestki to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy C oraz witamin z grupy B. Można z niej wyczarować dziesiątki przepysznych i zdrowych dań dla dzieci. Pomarańczowy miąższ dyni świadczy o dużej zawartości karotenu (im intensywniejszy jest kolor miąższu, tym więcej witaminy A). Wyśmienita pod postacią zupy krem, z soczewicą, czy jabłkiem.

Bakłażan

Bakłażan to owoc w kolorze fioletowym, bogaty w witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Jest również doskonałym źródłem wielu składników mineralnych: potasu, żelaza czy wapnia.

W przygotowywaniu bakłażanów należy jednak pamiętać o dwóch zasadach:

1. Przed przygotowaniem bakłażanów do obróbki termicznej należy pozbyć się naturalnej goryczki. Plastry bakłażana należy z każdej strony obsypać obficie solą i odczekać 10 minut. Następnie papierowym ręcznikiem zetrzeć powstałe na nich kropelki soku.

2. Przed smażeniem bakłażanów na patelni wystarczy, że natrzemy plastry oliwą. Podczas smażenia w tłuszczu cała jego zawartość może bowiem zostanie wchłonięta przez plastry a co za tym idzie potrawa stanie się bardziej ciężkostrawna i kaloryczna.
Pomysł na …nadziewane bakłażany

Składniki:

• 1 bakłażan
• 50 g brązowego ryżu
• 100 g piersi z kurczaka lub wędliny
• kilka listków natki pietruszki
• 40 g startego sera żółtego
• sól, pieprz i zioła do smaku

Sposób przygotowania:

Ryż ugotować i odcedzić. Mięso lub wędlinę pokroić w kosteczkę, podsmażyć na oleju. Wymieszać z ryżem i serem, przyprawić. Bakłażana umyć, przekroić wzdłuż, wyjąć miąższ, lekko posolić, odczekać ok. 10 minut i zetrzeć kropelki soku. Następnie bakłażan napełnić przygotowanym farszem. Zapiekać w piekarniku w temperaturze 180ºC przez około 30 minut.

Co jeszcze na jesień?

Wśród jesiennych darów warto wspomnieć również o szpinaku, brukselce oraz o owocach zbieranych jesienią czyli jabłkach, gruszkach, śliwkach, jeżynach, malinach, winogronach.

mgr Monika Hajduk
Dietetyk

Inne pomysły na dania z warzyw dyniowatych:

Przecier z dyni
Obiadek: dynia z ziemniakami
Cukinia z łososiem
Obiadek dynia z indykiem
Placuszki warzywne
Placki z dyni z bananem
Placki dyniowo-ziemniaczane
Placki z dyni z cebulką
Spaghetti z bakłażanem
Ratatouille
Spaghetti zielone
Opiekane warzywa

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.