Witamina D w pytaniach i odpowiedziach dla młodych mam
Witamina D jest typem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Często nazywana jest “witamina słońca”, gdyż powstaje ona pod wpływem syntezy światła słonecznego, na powierzchni naszej skóry. Skóra skapana w słońcu przekształca 7-dehydrochoresterol w pre-witaminę D3, która następnie jest metabolizowana do postaci witaminy D3 przyswajanej przez organizm.
Pytanie: Dlaczego witamina D jest taka ważna ?
Odpowiedź: Witamina D reguluje ilość wchłanianego wapnia i fosfatu zapewniając właściwa mineralizację kości a co za tym idzie sprawia, że kości nasze i naszych pociech są wystarczająco silne, odporne na złamania.
Inne funkcje witaminy D to wspieranie systemu nerwowo-mięśniowego oraz funkcji odpornościowych.
Pytanie: Jakie są objawy deficytu tej witaminy w organizmie?
Odpowiedź: Niedobór witaminy D objawia się u dzieci bólami mięśniowo-kostnymi, opóźnieniem zdolności chodzenia, rozwojem krzywicy, opóźnionym wzrostem i osłabieniem masy mięśniowej.
Warto skonsultować się z lekarzem jeśli zauważymy nadmierne pocenie się dziecka, nudności czy wymioty.
Należy jednak pamiętać o tym, że są to raczej przypadki odosobnione gdyż wprowadzona obowiązkowa suplementacja witaminy D dzieci do piątego roku życia, zapobiega niedoborom, stwarzając warunki do prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące suplementacji.
Pytanie: Kto jest narażony na niedobory witaminy D?
Odpowiedź: Główne grupy ryzyka to niemowlęta i dzieci poniżej piątego roku życia, kobiety w ciąży i kobiety karmiące, nastolatki, osoby z ograniczoną ekspozycja na słońce i osoby z ciemną karnacją.
Pytanie: Kiedy i w jaki sposób należy badać witaminę D?
Odpowiedź: Lekarz zleci pomiar witaminy D jeśli pacjent jest w grupie ryzyka, występują symptomy niedoborów lub istnieje kliniczna przyczyna do takich pomiarów.
Pytanie: Kiedy przyjmować suplement witaminy D?
Odpowiedź: Dzieci do piątego roku życia objęte są profilaktyczną suplementacją.
Noworodki i niemowlęta do szóstego miesiąca powinny otrzymywać 400 jednostek na dobę, niemowlęta pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem powinny otrzymywać 400-600 jednostek na dobę w zależności od tego czy są karmione suplementowanymi mlecznymi formułami czy też nie. Pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia suplementacja w ilości 600- 1000 jednostek jest zależna od masy ciała dziecka, diety i lokalnych warunków atmosferycznych, czyli występowania słonecznych dni. Lekarz zadecyduje o właściwej suplementacji na podstawie indywidualnych danych przedyskutowanych podczas wizyty.
Suplementacja starszych dzieci nie jest konieczna jeśli zadbamy o to, aby codziennie przebywać na świeżym powietrzu. Już 20 minut “kąpieli“ słonecznej dziennie jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi potrzebną dawkę tej witaminy.
Pytanie: Które produkty spożywcze zawierają witaminę D?
Odpowiedź: Źródła witaminy D w pożywieniu są ograniczone dlatego jest to tak ważne aby zastanowić się i przeanalizować czy w diecie naszej i naszego dziecka znajdują się produkty ją zawierające. Z uwagi na fakt, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, jej głównym źródłem będą zatem tłuste odmiany ryb jak łosoś, makrela, sardynka. Mniejsze ilości witaminy D znajdziemy również w jajkach, mięsie I mleku. Coraz częściej można się spotkać z żywnością wzbogaconą w tę witaminę jak płatki śniadaniowe, jogurty, zupki, mleko modyfikowane oraz desery.
Najnowsze badania zachowań żywieniowych wskazują, że głównym źródłem witaminy D w diecie dzieci w wieku od półtora roku do trzech lat jest mleko i jego przetwory, a tylko 9% dzieci w tym wieku spożywa ryby. Może nadszedł czas aby zmienić te statystyki?
Pasta jajeczno-sardynkowa
- 1 puszka sardynek w oleju ( sardynki oddzielamy od oleju)
- 2-3 jajka ugotowane na twardo
- 1 cebula
- łyżka musztardy
- 2 łyżki majonezu
- odrobina pieprzu i soli do smaku – opcjonalnie
Wszystkie składniki zmiksować, doprawić do smaku, podawać na kanapce z plastrem ogórka lub pomidora.
inż. Magdalena Kot
Dietetyk
Przeczytaj także: Witamina D w żywieniu kobiet w ciąży i laktacji