Zdowa żywność szkodliwą?
Na rynku żywności możemy znaleźć produkty, które z pozoru będąc zdrowymi, przechowywane czy przygotowywane w nieodpowiedni sposób mogą wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych, a nawet okazać się trujące.
Zielonkawy ziemniak
Kupując ziemniaki na targu czy w pobliskim sklepie zwróć uwagę na jego kolor. Zielonkawy kolor tuż pod skórką oznacza, że ziemniak ten zawiera duże ilości solaniny - naturalnego glikoalkaloidu wytwarzanego na skutek kontaktu z dużą ilością światła. Taka część zielonego ziemniaka nadaje się do odcięcia i wyrzucenia. Spożycie zzieleniałych ziemniaków może skutkować bólami brzucha, mdłościami, bólami głowy i ogólnym zmęczeniem.
Liście rabarbaru
Rabarbar może być doskonałym składnikiem zup, konfitur, a nawet deserów. Będąc samodzielnym ogrodnikiem hodującym rabarbar, pamiętaj, że jego liście, zwłaszcza surowe, są niewskazane do spożywania. Nie bez powodu pozbywa się ich także przed sprzedażą. Zawierają one szkodliwy kwas szczawiowy, który znajdując się w żywności w niebezpiecznie wysokim stężeniu może uszkadzać nerki.
Surowa czerwona fasola
W erze propagującej spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów zapomnijmy o spożywaniu surowej czerwonej fasoli. Czerwoną fasolę przed gotowaniem należy moczyć w wodzie przez minimum pięć godzin. Spożycie już kilku surowych ziaren może wywoływać mdłości, wymioty, biegunkę i silne bóle brzucha.
Podając dziecku czereśnie czy wiśnie uważaj na pestki!
Pestki czereśni, wiśni, a nawet śliwek czy moreli rozgryzione bądź rozłupane i spożyte mogą okazać się trujące, ponieważ zawierają toksyczny cyjanowodór - kwas pruski. Spożyte blokują funkcję enzymów oddechowych i mogą okazać się trujące.
Niedojrzałe pomidory
Łodygi, liście, a także niedojrzałe owoce pomidorów zawierają solaninę - glikozyd, który po spożyciu może powodować zatrucia pokarmowe: wymioty, biegunkę i kolkę.
Grzyby
Każdy nieznany nam grzyb powinniśmy uznać za potencjalnie niebezpieczny i zrezygnować z jego spożycia. corocznie zatruciom grzybami ulega w Polsce od 500 do 1000 osób. Najpoważniejsze zatrucia powodują muchomory sromotnikowe, jadowite oraz wiosenne. Do mniej groźnych zaliczyć należy muchomory czerwone, borowiki szatańskie, krowiaki podwinięte, gołąbki wymiotne i tęgoskóry pospolite.
Nalewki z czarnego bzu
Miłośnicy domowej produkcji nalewek powinni wystrzegać się naparów z czarnego bzu. Roślina ta zawiera toksyczną sambunigrynę ulegającą rozkładowi podczas procesów suszenia czy gotowania. Bez odpowiedniego przygotowania wyżej wymieniona substancja może powodować u ludzi wymioty.
mgr Monika Hajduk
Dietetyk
Przeczytaj także: Akryloamid – zagrożenie w żywności