Znaczenie oleju rzepakowego w codziennej diecie
Tłuszcze są składnikiem pożywienia, który jest niezbędny dla każdego organizmu, a przede wszystkim dla dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że ilość energii, którą dostarcza się wraz z tłuszczami, powinna wynosić dla osób dorosłych minimalnie 15- 20%, należy jednak pamiętać, że wartość ta zależy od wieku, płci oraz aktywności fizycznej. U dzieci tłuszcze powinny stanowić około 30-45% codziennego zapotrzebowania na kalorie.
Olej rzepakowy jest produktem, który powinien znaleźć się w kuchni każdej pani domu. Jest on obecnie uznawany za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych. Wynika to z jego składu, gdyż to właśnie na tej podstawie ocenia się wartość żywieniową spożywanych tłuszczów.
Kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczach spożywczych dzielą się na nasycone, które wywierają niekorzystny wpływ na nasz organizm, oraz na nienasycone, które wykazują bardzo pozytywne i wielokierunkowe oddziaływanie. Spośród kwasów nienasyconych należy zwrócić szczególną uwagę na kwasy z rodziny omega-3 oraz omega-6 , które są niezbędne do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, między innymi służą jako niezbędny składnik do budowy komórek, chronią przed nadciśnieniem tętniczym, biorą udział w prawidłowym transporcie lipidów, pomagają zapobiegać powstawaniu zakrzepów miażdżycowych oraz wspomagają wchłanianie i transport witamin. Poprawiają także wygląd włosów, skóry i paznokci. Ponadto kwasy z rodziny omega- 3 są jednym z najważniejszych składników zapewniających prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
Olejem bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe jest właśnie olej rzepakowy, który posiada najkorzystniejszy skład spośród wszystkich olejów roślinnych, gdyż zawiera najmniej kwasów tłuszczowych nasyconych, a najwięcej nienasyconych, w tym kwasu omega-3. Ponadto, odznacza się optymalnym stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3 , który wynosi 2:1, według norm stosunek ten nie powinna przekraczać 4:1. Jest to ważne z tego względu, że nieprawidłowe proporcje mogą powodować zakłócenia w organizmie, a w konsekwencji, wpłynąć na powstawanie różnych chorób. Poza niezbędnymi nienasyconym kwasami tłuszczowymi w oleju rzepakowym znajdują się także tokoferole, które pełnią funkcję przeciwutleniaczy oraz fitosterole i związki fenolowe, które także są składnikami prozdrowotnymi.
Już mała porcja oleju rzepakowego, bo tylko dwie łyżki stołowe, pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego organizmu na kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Olej ten zawiera bowiem w swoim składzie aż 10% tego kwasu, co stanowi liczbę około 10 razy więcej, niż jest w oliwie z oliwek.
Warto też wspomnieć, że olej rzepakowy powinien znajdować się także w diecie dzieci już od najmłodszych lat, gdyż jego obecność przyczynia się do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Instytut Matki i Dziecka zaleca włączenie tłuszczów do diety dzieci od szóstego miesiąca życia, gdyż już w okresie niemowlęcym dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje kwasów z rodziny omega-3.
Trzeba dodać, że olej trzepakowy znajduje bardzo uniwersalne i szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ może być spożywany zarówno na zimno, np. jako dodatek do sosów sałatkowych, surówek, jak i można go z powodzeniem używać do smażenia, pieczenia czy duszenia.
mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk
Przeczytaj także: Olej palmowy