Analiza produktu Kubuś Waterrr cytrynowy
Witam serdecznie. Prosiłabym o analizę napoju dla dzieci Kubuś Waterrr cytrynowy. Mój dwuletni synek nie chce pić nic innego, a ja nie wiem czy dobrze robię podając mu ten napój. Czasem mieszam mu też wodę cytrynową Veroni Minerale z wodą niegazowaną Żywiec, czy dobrze robię? Jakie wody są najlepsze? Dziękuję za odpowiedź, Marta
Nazwa produktu: Kubuś Waterrr cytrynowy
Podstawowe informacje:
Kategoria: Napoje
Producent: Tymbark
Opakowanie: 500ml
Skład: woda, cukier trzcinowy, sok cytrynowy (2%), aromat
Wartość odżywcza 100 ml produktu:
Energia: 18 kcal
Białko: 0g
Węglowodany: 4,4g
Tłuszcz: 0g
Opakowanie zawiera 2 porcje po 250 ml
Zalety:
- ładne opakowanie z korkiem zapobiegającym wylaniu się napoju
- opakowanie wygodne do trzymania
- zachęcający smak
- nie zawiera barwników
- nie zawiera konserwantów
Wady
- „Kubuś waterrr” jest nazwą, która może wprowadzić konsumenta w błąd,
- zawiera dodatek cukru
- brak składników odżywczych poza węglowodanami
- niewielka ilość soku owocowego
- zawiera substancje dodatkowe w postaci aromatów
Co na to ekspert?
mgr Magdalena Uchman, dietetyk
Tak jak wspomniałam wcześniej „Kubuś waterrr cytrynowy” jest nazwą, która może wprowadzić konsumenta w błąd. Nazwa ta ewidentnie sugeruje że w opakowaniu znajduje się woda o smaku cytrynowym. W rzeczywistości jest to jednak napój. Jedna porcja napoju „Kubuś waterrrr cytrynowy” dostarcza 44 kcal. Cała wartość energetyczna produktu pochodzi tylko i wyłącznie z cukru dodanego w trakcie produkcji. Przeliczając wychodzi, że na jedną szklankę napoju przypadają dwie pełne łyżeczki cukru (jedna łyżeczka cukru waży około 5g). Dodatek takiej ilości cukru sprawia, że jest to słodki napój. Poza tzw. pustymi kaloriami, napój ten nie dostarcza żadnych innych składników odżywczych, a zwłaszcza witamin. W 100ml tego napoju znajdziemy zaledwie 2ml soku z cytryny. Dlatego napój Kubuś waterr uważam za bezwartościowy. W diecie dziecka może on występować jedynie sporadycznie, nie powinien być to podstawowy napój malucha.
Jako dietetyk w ogóle nie zalecam podawania napojów tego typu dzieciom. Według zaleceń wielu ekspertów podstawowym płynem w diecie dzieci powinna być woda. Woda jest najbardziej uniwersalnym napojem, który w najlepszy sposób gasi pragnienie dziecka, a tym samym nawadnia młody organizm. Najlepiej jeśli dziecko od najmłodszych lat przyzwyczajane jest do picia zwykłej wody.
Z wód najbardziej polecane dla dzieci w wieku 1-3 lata są wody źródlane oraz mineralne niskozmineralizowane. Według zaleceń dzieci powinny wypijać około 4-5 szklanek napojów dziennie. Niektóre z wód na etykiecie posiadają informację, że dana woda może znaleźć się w diecie małego dziecka. Wartościowymi napojami są soki owocowe, najlepiej świeżo wyciskane. Jeśli wybierają Państwo soki ze sklepu najlepsze są soki przecierowe. W porównaniu z klarownymi zawierają one więcej cennych składników jak witaminy czy błonnik pokarmowy. Przy wyborze soku warto dokładnie czytać co jest napisane na opakowaniu. Ważne jest aby na opakowaniu widniał napis „bez dodatku cukru”. Napis ten oznacza, że w trakcie produkcji nie dodano do niego cukru, a zawartość cukru w soku wynika wyłącznie z ilości cukrów zawartych w owocach. Producenci często próbują zmylić konsumenta pisząc wielkimi literami „100%” i pod spodem małymi literkami „smaku”, a nie „soku”. I często jest tak, że zamiast soku z owoców w koszyku znajduje się napój o 100% smaku owoców. Jednak nawet w przypadku soków owocowych należy zachować umiar i rozwagę. Soki owocowe poza składnikami odżywczymi niezbędnymi do prawidłowego rozwoju dziecka zawierają także dosyć dużo cukrów prostych, z tego względu ich ilość powinna być ograniczona do jednej szklanki soku dziennie.
Zdecydowanie nie zalecam podawania dzieciom, a szczególnie tak małym, napojów niezależnie czy są one gazowane czy nie. Napoje te są przede wszystkim źródłem cukrów prostych. Poza tym często w procesie produkcji dodawane są substancje dodatkowe takie jak barwniki, aromaty, konserwanty. Należy pamiętać, że substancje dodatkowe są także potencjalnymi alergenami i dosyć często wywołują reakcje alergiczne.
Soki owocowe i napoje jak najbardziej można rozcieńczać wodą nawet w stosunku 50:50. Wtedy ilość cukru zawarta w soku czy napoju zmniejsza się. Warto również zwrócić uwagę, że dziecku nie musimy podawać tylko wody czy soków. Dzieci mogą pić słabe herbaty (czarne lub owocowe) czy domowej roboty kompoty owocowe. Ważne aby nie dodawać do nich nadmiernej ilości cukru. Nie należy zapominać, że dobrym źródłem płynów jest także mleko i napoje mleczne. Jednak i w tym przypadku należy zwracać uwagę na skład, a szczególności na zawartość cukru. Ze słodzonymi napojami jest podobnie jak ze słodyczami. Umiarkowane ich ilości w diecie dziecka na pewno nie zaszkodzą. Problem zaczyna się gdy są one stałym elementem codziennej diety dziecka. Duża ilość cukrów prostych występujących między innymi w napojach sokach czy słodyczach w diecie małego dziecka może sprzyjać rozwojowi nadwagi, otyłości, cukrzycy i próchnicy zębów oraz wielu innych chorób.
Wiek 1-3 lat jest najlepszym czasem na wykształcanie w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych. Dlatego warto się postarać i w tym właśnie czasie „inwestować” w zdrowie dziecka w jego dorosłym życiu.
Generalna ocena w skali 1-5
2
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Przeczytaj także: Kubuś Play