banner

1,5 roczny niejadek

Autor: Edyta Kuzara

Dzień dobry, natrafiłam wreszcie na konkretny portal!
Super informacje i porady. Czuje się jednak nieco zmieszana i przytłoczona informacjami. Mój synek ma 1,5 roku i nie bardzo chce jeść a gryząc marchew, brokuły i inne warzywa zawsze po chrupie kilka plasterków i kończy jedzenie. Zawsze kończy się tym że muszę zmiksować jedzenie na dosłownie miał i wtedy zje. Ręce mi już opadają. Jedynie co lubi to chleb z masłem. Wszystkie dodatki wypluwa od pomidora po wędliny. Parówki też nie tknie. Już tyle prób podejmowałam, że zawsze kończył się posiłek na chlebku z masełkiem. Często do was zaglądam po przepisy, ale jak mam je miksować to już mam dość. We wrześniu synek idzie do żłobka i boje się, że sobie nie poradzi. Owszem gryzie paluszki dla dzieci, chrupki, petitki itp. Proszę jeszcze o informacje czy półtoraroczne dziecko może jeść już chleb(bez skórki) na śniadanie i na kolacje? Czy są jakieś ograniczenia? Czy muszę uważać aby nie przesadzić z ilością białka? Chciałabym jeszcze przedstawić mniej więcej jadłospis. Śniadanko: jajko z chlebkiem na masełku ze szczypiorkiem lekko ścięte / kasza manna na mleku 2% / kaszka BOBOVITA II śniadanko: twarożek z owocami, kisiel z owocami, budyń z jajkiem na mleku 2%, owoce z kaszką kukurydziana, danio z owocami Obiad: przeważnie, to co my jemy (zmiksowane) pół piersi kurczaka, indyk plus warzywka / zupki itp. / rybka łosoś z warzywami Podwieczorek owoce, twarożki, danio Kolacja: kaszka bobovita 160ml na gęsto później karpiel i po godzinie mleko Enfamil3 z 90 – 120 ml i sen.
Czy do picia mogę parzyć herbatkę lub prawdziwą melisę? Wody nie chce pić tylko wszystko, co słodsze soki itp. Soczki marchewkowe Kubuś nadają się dla tak małego dziecka? Ale się rozpisałam… Bardzo proszę mi podpowiedzieć czy takie żywienie może być odpowiednie dla szkraba. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

Witam,

Dzieci po ukończeniu 1 roku życia często stają się bardzo wybredne i nie chcą spożywać podawanych im posiłków. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Trzeba raczej uzbroić się w cierpliwość i starać się przeczekać ten ciężki okres.
W diecie 1,5 rocznego dziecka należy unikać napojów i soków, gdyż zwykle są słodzone cukrem lub syropem glukozowym/ glukozowo-fruktozowym. Skład soku można łatwo sprawdzić czytając listę składników zamieszczoną na etykiecie. Produkty te owszem są źródłem witamin i składników bioaktywnych, ale dostarczają również zbędnych kalorii, a cukier przyczynia się do próchnicy zębów u maluszka. Najwłaściwszym napojem jest woda, a jeżeli dziecko nie chce jej pić można ewentualnie podawać mu soki, przy czym najlepiej te przeznaczone dla małych. Ilość wypijanych soków należy ograniczyć do 120-180 ml dziennie. Dziecko powoli można odzwyczajać od słodkiego smaku poprzez ich stopniowe rozcieńczanie wodą. Zapotrzebowanie dziecka na płyny oblicza się jako 100 ml na każdy kilogram masy ciała dziecka (przy masie ciała 1- 10 kg) oraz 1000 ml + 50 ml na każdy kg masy ciała ponad 10 kg (przy masie ciała 11-20 kg). Maluszkowi można podawać herbatę czarną (słabą, ale parzoną ponad 3 minuty – zawiera wtedy znacznie mniej teiny) oraz melisę (niezbyt często), jak również napar z rumianku, herbatki owocowe, herbatę roibos, a w niewielkich ilościach nawet herbatę białą (parzoną ponad 3 min i rozcieńczoną).

Jadłospis 1,5 rocznego dziecka musi być jak najbardziej różnorodny i kolorowy, a posiłki podawane w fantazyjny sposób – tak, aby zachęciły maluszka do jedzenia. Dziecko powinno spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, przy czym 3 podstawowe oraz 2 uzupełniające. Nie zaleca się podawania posiłków bezpośrednio przed snem ze względu na możliwy rozwój próchnicy u dziecka. Należy unikać podawania słodyczy pomiędzy posiłkami, gdyż prowadzi to do powstania niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Oprócz chleba pszennego, należy podawać chleb żytni lub razowy oraz inne produkty zbożowe: płatki, makarony, kaszę manną, kasze (jaglana, jęczmienna, gryczana), ryż (biały, brązowy), wafle ryżowe lub pszeniczne, kluski lane, kluski śląskie itp. Produkty zbożowe należy podawać 4-5 razy dziennie. 1 porcja produktu zbożowego to przykładowo jedna kromka chleba lub ½ szklanki płatków zbożowych lub 2-3 łyżki gotowanej kaszy gryczanej, makaronu. Chleb czy wafle można dodawać z masłem, oliwą z oliwek (lub innym olejem roślinnym), wędliną drobiową, dżemem niskosłodzonym np. brzoskwiniowym, pastami jajecznymi lub jajeczno-mięsnymi, pastami rybnymi, startym jabłkiem lub warzywami. Należy ograniczyć do minimum podawania dziecku słodyczy.

Eksperci nie zalecają podawania mleka krowiego do ukończenia przez dziecko min. 2 roku życia (najlepiej 3 lat), gdyż skład mleka krowiego jest wcześniej dla malucha nieodpowiedni. Kaszę manną czy budyń najlepiej jest przygotowywać na mleku modyfikowanym. Z mlekiem modyfikowanym należy podawać także kluski lane oraz płatki zbożowe. Produkty mleczne należy serwować 3 razy dziennie. Za jedną porcję uznaje się 1 szklankę mleka modyfikowanego lub ½ szklanki jogurtu, maślanki, kefiru lub 2 łyżeczki twarożku lub białego sera. Zamiast kupowanych w sklepie gotowych serków/deserków, które zawierają dużo cukru można przygotować własne deserki dodając do jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki - przetarte lub całe owoce oraz płatki zbożowe lub chrupki ryżowe/kukurydziane (nie słodkie).
Mięso powinno być spożywane nie częściej niż 3 razy w tygodniu, a ryby 1-2 razy w tygodniu. Jaja najlepiej w dni bezmięsne. Produkty dostarczające białko powinny zostać uwzględnione w całodziennym jadłospisie w postaci 4-5 porcji (zalecana podaż białka to około 1 g/kg masy ciała). Za jedną porcję produktu białkowego uznaje się cienki plaster ryby lub ½ piersi z kurczaka lub 1 plaster wędliny lub ½ jajka.

Warzywa i owoce powinny być spożywane przez dziecko 4-5 razy dziennie. Nie należy się zniechęcać tym, że maluszek początkowo nie chce ich jeść. Zamiast twardych, kawałków surowych warzyw można mu podawać różnego rodzaju surówki np. z dodatkiem jabłka, albo gotowane warzywa (należy coraz bardziej skracać ich czas gotowania) tak, aby powoli przyzwyczajał się do nowej tekstury. Podawane warzywa i owoce powinny być bardzo różnorodne, a maluszek powinien mieć możliwość wyboru.

Na obiad maluszek może jeść zwykle to, co jego rodzice (oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego żywienia - obowiązkowy dodatek to łyżeczka oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego). Przy czym należy pamiętać, że ważnym składnikiem każdego obiadu powinna być surówka, a potrawy nie mogą być mocno przyprawione i słone. Na kolację zamiast kaszki można podawać ryż (biały lub brązowy) lub makaron z jabłkami, twarożkiem, niewielką ilością dżemu, owocami, warzywami lub kluski lane (drobne) na mleku modyfikowanym, kluseczki lub kanapki.

Należy pamiętać, aby w każdym posiłku znalazło się warzywo i/lub owoc. Przy wprowadzaniu nowych produktów i konsystencji należy uzbroić się w cierpliwość. Konieczna też jest konsekwencja w działaniach.

mgr inż. Edyta Kuzara
Dietetyk

Przeczytaj także: Ocena jadłospisu 15 miesięcznego dziecka

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.