8 miesięcy problem z dietą
Witam, mam problem z 8-miesięcznym synem i jego karmieniem. Kiedy mały miał 1,5 miesiąca lekarka stwierdziła skazę białkową (bez badań) i syn przeszedł z piersi na Bebilon Pepti. Do tej pory karmiłam go zgodnie z kalendarzem żywienia, ale od około miesiąca syn toleruje mleko z butelki tylko rano i czasami na noc. Podaję mu : rano (między 7 a 9) 180 ml mm (+2 łyżeczki kaszki manny), ok. 9-10.30 kleik ryżowy albo kukurydziany z owocem, np. gotowanym jabłkiem lub brzoskwinią (150ml mm + 3-4 łyżki kleiku), ok. 14 zupka bezmięsna, ok. 16-17 mięsko z jarzynką, ok. 20 kaszka owocowa na 150 ml mleka modyfikowanego lub jeśli jest bardzo zmęczony butelka (wypija jakieś 160-170ml mm z 2 łyżeczkami kaszki smakowej). W ciągu dnia wypija ok. 120 ml soczku rozcieńczonego pół na pół z wodą. Obawiam się czy nie podaję mu za mało posiłków na mleku (zamieniłam jeden mleczny posiłek na drugą część obiadu) i czy nie dostaje zbyt dużo kaszki/kleiku dziennie. Mały lubi gęste pokarmy podawane z łyżeczki, wszelkie próby podawania zagęszczonego mleka butelką czy kubkiem nie dają efekty, bo syn jest bardzo energiczny i "nie ma czasu" na picie, natomiast przy jedzeniu łyżeczką w międzyczasie bawi się zabawkami, więc nie ma problemu. Próbowałam podawać mu też mniej zagęszczony kleik lub kaszkę, ale zazwyczaj nimi pluje. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. pozdrawiam, Agata
Według obowiązującego schematu żywienia niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi, niemowlę w 8 miesiącu życia nie powinno otrzymywać jeszcze dwudaniowego obiadu. Dwudaniowy obiad powinien się znaleźć w codziennym menu malucha dopiero w 10 miesiącu życia. Na razie w ramach obiadu powinna Pani podawać synkowi zupkę jarzynową z dodatkiem mięsa. Co drugi dzień do zupki powinno być dawana połówka żółtka jaja kurzego. Porcja takiej zupki to ok 200ml. Do przygotowania zupki można wykorzystać różnorodne warzywa np. brokuły, kalafior, brukselka, dynia, fasolka szparagowa, marchewka, seler, ziemniaki, pietruszka, kukurydza, burak, por, zielony groszek, czy cukinia. Zupki i przeciery jarzynowe dla malucha powinny zawierać także dodatek tłuszczowy najlepiej w postaci wysokiej jakości masła, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy bezerukowego.
Ośmiomiesięczny maluszek powinien wypijać 3 porcje (każda po 180ml) mleka modyfikowanego z dodatkiem kaszki. Jedna porcja powinna być z dodatkiem kaszki/ kleiku glutenowego, a dwie pozostałe z dodatkiem kaszki/kleiki bezglutenowego.
Jeśli jednak Pani synek jest zabieganym maluchem i nie chce pić mleka tylko z dodatkiem kaszki to trzeba zmodyfikować nieznacznie te zalecenia. Po pierwsze zamiast codziennie podawać synkowi drugie danie niech Pani mu podaje kaszkę lub kleik przygotowywany na mleku. Tak samo w ciągu dnia. Najpierw proponowałabym próbować porcję mleka z dodatkiem kaszki. dodawać wtedy więcej kaszki tak aby posiłek miał bardziej gęstą konsystencję. Z jednej strony na pewno nie jest korzystne podawanie dużych ilości kaszek w takiej postaci, ponieważ będą one dostarczały nadmiernych kalorii co może skutkować nadwagą. Dlatego trzeba kontrolować parametry rozwoju synka na siatkach centylowych. Jeśli jednak synek jest zabieganym maluchem, tak, że nie ma nawet czasu zjeść z pewnością mu to nie grozi. Najważniejsze aby wszystkie te kaszki były przygotowywane na mleku modyfikowanym, aby zapobiegać wystąpieniu niedoboru składników odżywczych min. wapnia.
Zamiast soku owocowego można po prostu włączyć również przetarte owoce np. starte jabłko czy rozgniecionego banana.
To, że Pani synek nie chce pić mleka ma też swoje zalety. Jeśli bardzo lubi pokarmy stałe będzie mu łatwiej zaakceptować coraz to bardziej „dorosłe” jedzenie. Wiek 8 miesięcy to odpowiedni czas, by dziecko przyuczać do spożywania 5-6 posiłków w ciągu dnia według określonego schematu. Istotne jest również unikanie podawania dziecku miksowanych na gładka masę pokarmów. W tym okresie dziecko może już otrzymywać grudkowate jedzenie. Dzięki bardziej stałej konsystencji dziecko uczy się i stopniowo do prawidłowego gryzienia, żucia i połykania coraz większych kawałków jedzenia, a nie tylko jednolitych papek.
W tym okresie życia dziecka należy dbać również o urozmaicenie i zapoznawanie dziecka z jak największą ilością smaków. Zwłaszcza tych naturalnych (warzyw, owoców). Należy więc unikać nadmiernego przyprawiania posiłków czy to cukrem czy solą. Pod tym względem warto również czytać etykiety produktów pod kątem zawartości cukru. Jeśli ilości cukru w danym produkcie są zbyt dużo to nawet jeśli jest to produkt przeznaczony dla dzieci lepiej odłożyć go na półkę.
mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk
Przeczytaj także: Ocena schematu 8 miesiąc