Anemia u niejadka
Witam mam problem. Od dłuższego czasu Mój synek nie chce się przekonać do warzyw i mięsa- je jedynie na siłę 3 łyżeczki. Kaszki i deserki itp. wcina słoiczkami. Dodam że jesteśmy na piersi i mleku krowim (zalecenie prywatnego pediatry).
Mam problem z jego przybieraniem na wadze. Dostaje żelazo. W lipcu niby więcej jadł, ale mięska nie chce ruszać. Dostał na dodatek anemii. Bardzo się boję o niego. Nie chce na wadze przybierać, wręcz chudnie w oczach. Nie jest ospały czy coś, jest bardzo aktywnym maluszkiem, w dodatku ząbki mu wychodzą. W poniedziałek mamy badania a we wtorek kontrole. Proszę o jakąś radę i pomoc. Może pomoc do jakiego specjalisty ewentualnie się udać. Pozdrawiam
Niechęć do jedzenia
Niechęć do jedzenia u dzieci jest zupełnie normalna, zazwyczaj mija po pewnym czasie i nie powinna budzić niepokoju wśród rodziców. Jednak w przypadku kiedy obserwujemy, że nasze dziecko wyraźnie traci na wadze zawsze należy skonsultować się z pediatrą, który zbada czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto również skorzystać z porady dietetyka, który przeanalizuje dietę dziecka. Być może jest ona niedoborowa pod względem energetycznym, a także brakuje w niej odpowiedniej ilości żelaza, stąd anemia u maluszka.
Sprawdzone i ciekawe sposoby jak poradzić sobie z niejadkiem znajdzie Pani w artykułach: Jak poskromić „niejadka”?, Sposoby na niejadka
Przewaga mleka kobiecego nad mlekiem krowim
Zawartość żelaza w mleku kobiecym i mleku krowim jest podobna, wynosi około 0,3-05 mg/l, jednak żelazo około 5 razy lepiej wchłania się z pokarmu matki. Nie pisze Pani w jakim wieku jest maluch, ale skoro ząbkuje, to mogę wnioskować że nie skończył pierwszego roku życia. W pierwszym roku życia nie zaleca się podawania dzieciom niemodyfikowanego mleka krowiego ani mieszanek przygotowanych z pełnego mleka w proszku. Osobiście radziłabym odstawić mleko krowie. Stosowanie niemodyfikowanego mleka może bowiem nadmiernie obciążać nerki dziecka, a także prowadzić do niewłaściwej podaży węglowodanów i tłuszczów w diecie zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. Ponadto mleko krowie może spowodować rozwój alergii. Nie należy również stosować w diecie dziecka w pierwszym roku życia mleka innych zwierząt kopytnych, a także mleka odłuszczonego czy ze zmniejszoną zawartością tłuszczu.
Anemia- dieta dziecka
Jeżeli u dziecka stwierdzono anemię z niedoboru żelaza, należy przeanalizować dietę dziecka i zadbać o odpowiednią jego podaż. Przygotowując posiłki mleczne dla malucha, np. kaszki proszę stosować własny pokarm lub mleko modyfikowane dla niemowląt wzbogacone żelazem. Ważne jest, aby spośród kaszek wybierać te, które zostały wzbogacone żelazem. Do posiłków uzupełniających należy podawać warzywa i owoce bogate w witaminę C, bowiem zwiększa wchłanianie żelaza z posiłku. Proszę pamiętać, aby preparat z żelazem nie podawała Pani maluszkowi bezpośrednio przed lub po posiłku mlecznym, ponieważ wapń zawarty w mleku i przetworach mlecznych ogranicza wchłanianie żelaza. Należy zachować odstęp przynajmniej dwóch godzin po posiłku lub około pół godziny przed.
Dieta mamy
Ważna jest również Pani dieta. Proszę wybierać produkty bogate w żelazo (hemowe): drób, ryby, w ograniczonych ilościach wątróbkę, podroby (zawierają duże ilości cholesterolu). W diecie należy uwzględnić także produkty, które zawierają żelazo niehemowe (jest dużo gorzej przyswajalne przez organizm człowieka), znajduje się ono w: żółtku jaj, produktach pełnoziarnistych, otrębach pszennych, ryżowych, zarodkach pszennych, roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych, brukselce, burakach, suszonych owocach, orzechach.
Do produktów bogatych w żelazo proszę dodawać warzywa i owoce, które zawierają dużo witaminy C, czyli z warzyw: brukselka, brokuły, kalafior, kalarepa, pomidory, papryka, nać pietruszki, koperek. Wśród owoców: wszystkie jagodowe ( porzeczki czarne, czerwone i białe, truskawki, maliny, jeżyny, jagody agrest, żurawina), owoce cytrusowe.
Należy ograniczyć picie kawy i mocnej herbaty, gdyż ograniczają one wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
Produktów mlecznych, a także tych bogatych w błonnik pokarmowy (pieczywo pełnoziarniste, ciemne kasze i makarony, orzechy, itp.) nie należy łączyć z tymi bogatymi w żelazo, aby nie ograniczać jego wchłaniania.
Ząbkowanie- trudny czas dla malucha
Ząbkowanie u maluszka wiąże się z tym, że może on odmawiać jedzenia, nawet produktów rozdrobnionych, z którymi wcześniej dobrze sobie radził. Ból dziąseł przeszkadza mu w jedzeniu. Należy więc wrócić na jakiś czas do podawania mu pokarmu w formie papek, o bardziej gładkiej konsystencji i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces wyrzynania ząbków jest szczególnie uciążliwy dla malucha.
Jeżeli maluch źle znosi ząbkowanie i ma podwyższoną temperaturę należy zwrócić się do lekarza, gdyż tylko on może przepisać dziecku leki na ząbkowanie.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Anemia- problem niemowląt