Córka nie chce nic jeść oprócz mleka
Witam, mam problem z moja córką. Ma skończone 2 latka. Problem polega na tym, że kompletnie nic nie chce jeść oprócz mleka modyfikowanego. Jak była mniejsza jadła więcej rzeczy, jednak z czasem przestala jeść kompletnie wszystko. Jest żywym dzieckiem, waży 16,5 kilo i waga sie zwiększa, więc niby jest wszystko w porządku. Nie wiem czy podawać jej jakieś witaminy albo coś? Czy zrobić jakieś badania? Mieszkam w Wielkiej Brytanii i tutaj lekarze mają luźne podejście, mówią żeby czekać i póki waga nie spada jest wszystko w porządku. Nie wiem co robić.
Witam,
niestety nie napisała Pani ile dziewczynka ma wzrostu, więc trudno ocenić czy jej masa ciała jest prawidłowa. Jednakże 16,5 kg dla dwulatki to sporo. Jeśli dziecko rośnie i jego masa ciała systematycznie się zwiększa, to znaczy, że na pewno zjada wystarczająco energetyczne posiłki. Normalne jest, że dzieci w tym wieku mają bardzo zmienny apetyt. O ile malcowi nic nie dolega, rozwija się prawidłowo, a monotonna dieta nie trwa miesiącami, to nie ma się czym przejmować.
Mleko modyfikowane (typu „3” lub „Junior”) jest wzbogacone w zestaw witamin i składników mineralnych, a także zawiera odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i cukrów, więc nie powinny dziecku grozić żadne niedobory pokarmowe.
Problem leży w tym, że w tym wieku dziecko powinno uczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych, poznawać smaki wszystkich warzyw i owoców, pełnych ziaren zbóż i produktów mlecznych. Dlatego nie należy rezygnować z prób podawania urozmaiconych posiłków. Powinna Pani uzbroić się w cierpliwość i codziennie przygotowywać różnorodne zdrowe posiłki, podawać je obok mleka i nie przejmować się tym, że córka odmawia ich zjedzenia. Należy sadzać dziecko przy wspólnym stole i własnym przykładem pokazywać, jak powinien wyglądać zdrowy posiłek. Atmosfera przy stole powinna być spokojna, nie wolno w żadnym wypadku zmuszać dziewczynki do jedzenia, stosować gróźb, próśb czy szantażu, bo to odnosi jedynie odwrotny skutek. W czasie posiłku nie należy też rozpraszać uwagi (i własnej i dziecka) telewizją, książką czy zabawkami.
Warto włączyć ją do wspólnego przygotowywania prostych posiłków, a także wykorzystywać warzywa i owoce w czasie zabaw. Dziecko poznaje wtedy kształty, kolory, zapachy bez konieczności jedzenia. Dzieci chętniej jedzą produkty, które są im znane.
Warto się zastanowić nad przyczyną takiego zachowania dziecka. Czy w czasie, kiedy córka przestała jeść nie wydarzyło się coś szczególnego (stres, choroba, przeprowadzka itp.). Czasem dzieci odmawiając jedzenia chcą zwrócić na siebie uwagę, zakomunikować, że coś się z nimi dzieje, ale nie umieją tego wyrazić w inny sposób.
Lekarze mają rację, dopóki monotonna dieta nie zacznie pogarszać zdrowia dziecka, nie ma się czym przejmować i nie ma potrzeby suplementowania witaminami. Jednakże należy postarać się jak najszybciej przekonać je do jedzenia zdrowych posiłków, innych niż mleko modyfikowane.
Na naszej stronie znajdzie Pani jeszcze wiele cennych porad jak radzić sobie z niejadkami, a także przepisy na zdrowe dania dla dzieci i całej rodziny. Zapraszam do lektury.
mgr Alicja Hojda,
Dietetyk
Przeczytaj także: Ocena jadłospisu 21 miesięcznego dziecka