banner

Cukier

Autor: Magdalena Uchman

Proszę o informację jaki cukier najlepiej wybierać dla dziecka. Zastanawiam się nad trzcinowym itp., ale nie wiem czy to ma sens. Czy to rzeczywiście jest zdrowsze od zwykłego cukru? Karolina

Cukier to skrystalizowana sacharoza. Sacharoza jest dwucukrem zbudowanym z cząsteczki glukozy i fruktozy. Cukier po raz pierwszy zaczęto otrzymywać z trzciny cukrowej. Cukier spożywczy można również otrzymywać z buraków cukrowych. Główny podział cukrów dotyczy właśnie ich pochodzenia, czyli w zależności od tego czy produkowane są z trzciny cukrowej czy z buraków cukrowych, wyróżniamy cukier trzcinowy i cukier buraczany. Proces produkcji obydwu tych cukrów jest dosyć zbliżony, a różnice wynikają głównie z rośliny z jakiej ma być pozyskany. Jednak efektem końcowym obu tych procesów jest ten sam cukier. Najlepiej jeśli jest to cukier o jak największej czystości czyli jak największym udziale sacharozy. Jest to tak zwany cukier biały czy cukier rafinowany. Cukier rafinowany różni się od cukru białego stopniem oczyszczenia. Rafinowany cukier jest cukrem najczystszym o największej zawartości sacharozy.

Biały cukier rafinowany zawiera co najmniej 99,7 % sacharozy. Produktem ubocznym rafinacji cukru jest między innymi melasa - ciemnobrązowy syrop. Im cukier mniej oczyszczony z melasy tym bardziej brązowy. Jest to tak zwany cukier nierafinowany, czyli nieoczyszczony i charakteryzujący się mniejszą zawartością sacharozy niż w cukrze białym. Jest on promowany jako zdrowszy, wartościowszy itp. Im bardziej brązowy, tym bardziej mamy wrażenie, że jest on zdrowszy. Nic bardziej mylnego. Cukier brązowy jest takim samym cukrem jak cukier biały. Dzięki zawartości melasy faktycznie ma nieco wyższą wartość odżywczą niż jego biały odpowiednik. Zawiera bowiem takie składniki mineralne jak żelazo czy magnez i inne. Jednak nie oszukujmy się, nie są to takie ilości składników odżywczych, które mają jakiekolwiek znaczenie w naszej diecie. Dodatkowo, cukier brązowy jest nieco mniej słodki. Efekt? Będziemy go używać więcej, a rozgrzeszeniem dla naszego sumienia ma być to że jest to zdrowsza wersja, dlatego można sobie na niego pozwolić.

Na rynku możemy również znaleźć jeszcze jeden rodzaj cukru –podróbkę cukru brązowego. I tutaj również, możemy czuć się zawiedzeni i oszukani. Produkt ten to nic innego jak cukier biały zabarwiony melasą czy karmelem wyłącznie dla ładniejszego koloru, ze zdrowiem ma niewiele wspólnego.

Warto również się zastanowić nad tym, dlaczego cukier brązowy, którego proces produkcji jest krótszy i tańszy, ponieważ nie potrzeba go poddawać rafinacji jest droższy od swojego brata – cukru białego. Pamiętajmy, cukier o kolorze brązowym nie zawsze jest cukrem nierafinowanym!

Tak naprawdę różnicy pomiędzy poszczególnymi rodzajami cukrów nie ma żadnej. Różnią się one między sobą sposobem produkcji, zawartością sacharozy oraz innych składników, jednak jest to nadal cukier, który powinniśmy ograniczać w diecie. Ograniczenie cukru jest jedynym zdrowym rozwiązaniem w stosunku do tego produktu. Według obowiązujących norm, spożycie cukrów dodanych (w tym sacharozy) nie powinno być wyższe niż 10% wartości energetycznej diety.

Jeśli ktoś decyduje się na wybór brązowego cukru, to świadomy konsument robi to jedynie ze względów na różnice w smaku.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Rozporządzenie w sprawie sklepików

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.