Czy to alergia na jabłko?
Witam. Za poradą pediatry rozszerzam dietę mojej 5 miesięcznej córeczki. Karmiłam tylko piersią. Od tyg. podaje jabłko, mała je z apetytem. Nie zauważyłam większych zmian, poza tym, że robiła kupki z trudem i gęstsze, zielonkawe. Dziś zrobiła również taką rzadką, mocno zieloną. Zrobiła to w czasie przewijania. Po tej kupie natychmiast pojawiły się krostki na pupie i kilka na nogach. Czy to objaw alergii na jabłko, czy może ząbkowanie. Dodam, że córeczka ślini się i wiem, że zaczynają wyżynać się ząbki. Odparzona pupka zauważyłam tak od 10dni, ostatnio małe krostki. Chciałam jutro zmienić owoc, albo zrobić zupkę z marchwi. Proszę o poradę. Dziękuje.
W celu stwierdzenia czy te krostki to alergia najlepiej jest się udać do lekarza prowadzącego jeśli wysypka znów się pojawi, ponieważ sam opis jest niewystarczający do postawienia jakiejkolwiek diagnozy. Można to jednak sprawdzić w domu i jest to metoda diagnostyczna alergii.
Jeśli zauważyła Pani tę wysypkę po podaniu jabłka to należy je odstawić na kilka dni. Następnie znowu wprowadzić jabłuszko do diety Pani córeczki i obserwować zmiany. Jabłko jest słabym alergen więc nie powinno uczulać, jednak należy pamiętać że i ono może alergizować.
Podjęła Pani bardzo słuszną decyzję aby karmić córeczkę piersią. Jest to najdoskonalszy sposób żywienia niemowlęcia zaspokajający jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Między innymi znacznie obniża ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Według Światowej Organizacji Zdrowia mleko matki powinno być wyłącznym pokarmem dziecka w pierwszym półroczu życia.
Od 5 miesiąca życia dziecka do jego diety należy wprowadzać posiłki uzupełniające. Istotny jest sposób ich wprowadzania do diety malca. Nowe produkty powinny być podawane pojedynczo i należy obserwować reakcje organizmu dziecka na dany produkt przez około 2-3 dni. Jeśli nie ma żadnych zmian min. na skórze wprowadzamy kolejny produkt. Według schematu żywienia z 2007r jako pierwszy posiłek uzupełniający powinna być podawana zupka w postaci przecieru. Jednak najlepiej żeby na początku były one jednoskładnikowe, ponieważ w razie wystąpienia reakcji alergicznych łatwiej jest zidentyfikować potencjalny alergen. Potem można przejść do łączenia składników. Natomiast według ww. schematu przeciery owocowe należy wprowadzić do diety dziecka między 7 m ż. a 9 m ż., nie więcej jednak niż jednorazowo 150g.
Najbardziej istotne jest umiejętne wprowadzanie glutenu. Zbyt wczesne 7m.ż wprowadzenie go do diety dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia alergii na gluten lub celiakii. Kaszki glutenowe należy wprowadzać jeszcze podczas karmienia piersią. Na początku ilość ta jest niewielka 2-3g kaszki na około 100ml mleka lub zupki.
Jeśli u dziecka po podaniu jakiegokolwiek nowego produktu wystąpią reakcje alergiczne jak np. wysypka warto udać się do lekarza prowadzącego, który zna dziecko i on dalej pokieruje co należy zrobić.
mgr Magdalena Gronau
Dietetyk
Przeczytaj także: Posiłki uzupełniające w diecie 5,5 miesięcznego dziecka