Dieta 6 miesięcy
Karmię małego mlekiem modyfikowanym. Ma teraz pół roku. Proszę o menu dla malucha. Dietę rozszerzyłam mu w 4 miesiącu. Co mogę mu podawać?
Z Pani pytania wynika, że dość wcześnie rozpoczęła Pani rozszerzanie diety dziecka. W związku z tym nie wiem na jakim etapie jest Pani dziecko co już jadło, a czego nie, dlatego odniosę się wyłacznie do zaleceń ekspertów w tej dziedzinie. Według obowiązujących w naszym kraju zaleceń, dziecko w wieku 6 miesięcy, które karmione jest mlekiem modyfikowanym powinno otrzymywać pięć posiłków w ciągu dnia o objętości około 180 ml. Cztery z nich powinno stanowić mleko modyfikowane początkowe lub następne (oznaczane „2” na opakowaniu). Piątym posiłkiem według schematu powinna być zupka jarzynowa podawana dziecku w postaci przecieru. Do zupki tej należy dodać 10g gotowanego mięsa. Najlepiej aby mięso było świeże i chude oraz pochodzące z pewnych źródeł, co może gwarantować większe bezpieczeństwo. Może to być mięso z piersi kurczaka, królik, cielęcina, chuda wołowina. Wieprzowina nie jest zalecana, ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Mięso należy ugotować osobno, a dziecku podać samo mięso (bez wywaru) bardzo drobno posiekane lub zmielone. W ramach deseru dziecku można podawać przecier owocowy lub sok (najlepiej jeśli jest to sok przecierowy). Jednak należy pamiętać aby jednorazowa porcja nie przekraczała 150g.
Gdy będzie Pani dalej rozszerzała dietę swojego dziecka należy przestrzegać kilku zasad. Jedną z podstaw rozszerzania diety dziecka jest wprowadzanie nowych produktów pojedynczo w niewielkich ilościach. Po podaniu dziecku nowego produktu trzeba odczekać kilka dni zanim wprowadzimy następny produkt. Należy także obserwować reakcje dziecka po spożyciu nowego produktu. Jeśli wystąpi wysypka, zaczerwienienia na skórze, bóle brzuszka, płacz, śluz lub krew w kupce, niespokojne zachowanie należy odstawić dany produkt na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu należy podać go dziecku ponownie. Jeśli objawy powtórzą się to trzeba danym produkt z diety dziecka wyeliminować. Obserwacje reakcji dziecka ułatwia podawanie posiłków jednoskładnikowych.
Wiek Pani dziecka jest idealny do przeprowadzenia ekspozycji na gluten. Ponieważ w tym czasie (gdy dziecko ma 4-6 miesięcy) występuje tak zwane „okienko immunologiczne”. Sprawia ono, że potencjalnie alergenne produkty wprowadzane w niewielkich ilościach są lepiej tolerowane przez układ odpornościowy niż podane w jakimkolwiek innym czasie. Wczesne wprowadzenie glutenu ( porównaniu do starych zaleceń gdzie gluten do diety dziecka wprowadzano dopiero w 10 miesiącu) do diety dziecka jest profilaktyką rozwoju celiakii, cukrzycy typu1 czy alergii na pszenicę. Gluten jest białkiem występującym w nasionach zbóż. Białko to ma inna nazwę w zależności od zboża, w którym występuje. Gliadynie - obecna w pszenicy, sekalina - obecna w życie oraz hordeina obecna w jęczmieniu. Przy wprowadzaniu glutenu do diety dziecka niezmiernie ważny jest sposób w jaki się to zrobi. Ekspozycję na gluten należy zacząć od minimalnej wręcz farmakologicznej dawki. Zalecane jest podawanie dziecku 2-3 g kaszki lub kleiku glutenowego (w miarach domowych jest to około pół łyżeczki do herbaty) na 100 ml zupki jarzynowej. Porcje tą można także dodać do butelki z mlekiem, w takich samych proporcjach (2-3g na 100 ml mleka następnego). W przypadku podawania dziecku produktów glutenowych z zupką jarzynową czy przecierem najpierw powinno się podawać dziecku warzywa, żeby sprawdzić czy dziecko dobrze je toleruje. Dopiero po około 2 dniach (jeśli nie wystąpią żadne objawy) można do takiego „znajomego” przecieru jarzynowego dodać kaszkę glutenową lub kleik glutenowy. W trakcie wprowadzania glutenu przez kilka dni do tygodnia nie radziłabym wprowadzać nowych produktów, również z tego samego względu. Jeśli jednak zauważy Pani u dziecka wystąpienie jakichkolwiek niepożądanych reakcji (zmiany skórne, wymioty, biegunka czy niespokojne zachowanie itp.) należy bezzwłocznie odstawić produkty glutenowe.
W razie dalszych pytań zachęcamy do dalszego kontaktu z portalem www.przepisy-dla-dzieci.pl.
mgr Magdalena Gronau
Dietetyk
Przeczytaj także: Wprowadzanie glutenu