banner

Dieta dziecka w 9 miesiącu życia

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Mój syn ma 9 mcy (skończy za kilka dni). Obecnie jego schemat żywienia wygląda tak. O 6 rano dostanie mleko z piersi, 9ta - odciągnięte mleko (ok 150ml), 12ta - zupka lub obiadek ze słoiczka, 15ta - deserek ze słoiczka, 17ta troszkę ssie pierś i na uśpienie mleko z piersi o 20tej. Teraz pytanie czy taki schemat żywienia jest właściwy do jego wieku. On waży teraz ok 12kg, ubranka nosi w rozmiarze 86/92. Czy powinnam ograniczyć któreś z posiłków? Czy należy wprowadzić jakieś kaszki bądź chrupki, banany - w celu gryzienia? Bo na chwile obecna mały ma 4 ząbki. Zdarza mu się wstawać w nocy i domagać piersi, więc nieraz mu podaję lub próbuje oszukać wodą. Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Dziękuje i pozdrawiam.

Wg aktualnego (2007) schematu żywienia niemowląt karmionych piersią, niemowlę w 9. miesiącu życia powinno dostawać mleko matki na żądanie. Poza tym w jego diecie powinny znaleźć się:

• zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy
w tygodniu)- bez wywaru- z kleikiem zbożowym glutenowym i ½ żółtka do potraw co drugi dzień
• kaszka/ kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)

Należy pamiętać, aby nowe produkty, np. owoce, warzywa, kasze, mięso, ryby wprowadzać kolejno i osobno, początkowo w niewielkiej ilości (3-4 łyżeczki), uważnie obserwując reakcję dziecka. Posiłek uzupełniający powinno się podawać po zakończeniu karmienia piersią. Jeżeli dziecko odmawia próbowania nowych produktów, można odwrócić tą kolejność.

Z mięsa najlepiej wybierać: kurczaka, indyka, jagnięcinę, królika.

Owoce cytrusowe często wywołują u dzieci alergię, dlatego należy je włączać do diety dopiero po pierwszym roku życia.

Zaleca się, żeby produkty zbożowe wprowadzane do diety dziecka w 1. roku życia były wzbogacone w żelazo.

Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być oliwa z oliwek, niskoerukowy olej rzepakowy lub wysokiej jakości masło.

Dzieciom karmionym piersią zaleca się wprowadzenie niewielkiej ilości glutenu np. kaszka lub kleik zbożowy glutenowy (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym od 5. do końca 6. miesiąca życia. Jeżeli nie wprowadziła Pani do diety swojego maluszka glutenu w tym czasie nie ma powodu do zmartwień. Należy tylko zaczekać aż synek skończy 9 miesięcy i wtedy wprowadzić zalecaną ilość glutenu. Po 2 miesiącach stopniowej ekspozycji glutenem będzie mogła Pani podawać dziecku dowolną ilość produktów glutenowych. To zalecenie tyczy się jednak tylko dzieci karmionych mlekiem mamy. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym po 2 miesiącach stopniowej ekspozycji należy zwiększyć dawkę glutenu do 6g produktu glutenowego na 100 ml posiłku.

Przedstawiony jadłospis uzupełniłabym o kaszki bezglutenowe, jeżeli nie wprowadziła Pani glutenu. Poza tym proszę pamiętać, aby w diecie Pani dziecka znalazło się żółtko (1/2 żółtka co drugi dzień).

W 10 . miesiącu powinna Pani wprowadzić gluten, w ilości 2-3g produktu glutenowego na 100 ml posiłku. Tę ilość należy podawać 1x dziennie, przez 2 miesiące. Po tym czasie będzie mogła Pani podawać już nieograniczone ilości produktów glutenowych synkowi (czyli w 12. miesiącu życia).

Jeżeli chce Pani, żeby synek przespał noc dobrze jest przygotować mu sycącą kolację. Przygotować kaszkę na wodzie i podać pierś. Jeśli mimo tego synek będzie się budzić, prawdopodobnie oznacza to, że chce mu się pić (wtedy należy podać wodę) lub potrzebuje Pani bliskości.

Niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki będzie mogła Pani wprowadzić do diety synka w 10. miesiącu życia. W przypadku kiedy nie podawała Pani przez 2 miesiące zalecanej dawki produktu glutenowego, będzie Pani mogła wybierać spośród sucharków i pieczywa bezglutenowego, a w 12. miesiącu życia będzie mogła Pani wprowadzić pieczywo glutenowe.

*Gluten- białko roślinne znajdujące się w takich zbożach jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie dziecka 8-miesięcznego z anemią

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.