banner

Ilość wapnia w diecie

Autor: Magdalena Uchman

Witam, mam pytanie czy karmienie piersią 2 razy w nocy oraz rano i wieczorem, a co drugi dzień podawanie nabiału zaspokaja zapotrzebowanie na wapń rocznego dziecka?

Aby dokładnie ocenić czy ilość wapnia w diecie jest wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, potrzebnych jest znacznie więcej informacji na temat zwyczajowego żywienia. Dlatego w celu ustalenia faktycznej ilości wapnia w diecie Pani córki najlepiej gdyby przesłała Pani chociażby jednodniowy jadłospis. Jest to niezbędne, ponieważ wapń, tak jak i inne składniki, nie występuje wyłącznie w mleku i jego pochodnych. Źródłem wapnia są także produkty takie jak: zielone warzywa liściaste (kapusta, brokuły, brukselka, natka pietruszki), jaja, ryby (te spożywane ze szkieletem – w naszym kraju najczęściej są to szprotki), nasiona roślin strączkowych czy chociażby sok pomarańczowy (pomarańcze). Należy jednak pamiętać, ze przyswajalność wapnia z produktów roślinnych jest mniejsza niż z mleka i produktów mlecznych. Dzieje się tak ponieważ na zwiększenie przyswajalności wapnia z produktów żywnościowych wpływa min. laktoza (cukier mleczny). Na rynku dostać można produkty, które są wzbogacane w różne składniki. Część z nich jest wzbogacana także w wapń. Należy do nich także żywność przeznaczona dla małych dzieci np. mleka modyfikowane, kaszki dla niemowląt, jogurty dla dzieci, deserki na bazie jogurtów czy płatki śniadaniowe. Warto jednak zwrócić uwagę, aby ilość wapnia nie przekraczała zalecanych norm na ten składnik. Nadmiar wapnia jest równie niebezpieczny co jego niedobór, zwłaszcza w diecie małego człowieka.

Po dokonaniu oceny zawartości wapnia na podstawie informacji, które Pani zawarła w pytaniu stwierdzam, że podany przez Panią sposób żywienia, niestety nie realizuje zapotrzebowania rocznego dziecka na wapń.

W 100 ml mleka kobiecego znajduje się około 28 mg wapnia. Orientacyjna ilość, którą roczne dziecko powinno zajadać na każdy posiłek wynosi 200-220 ml (Warto dowiedzieć się ile faktycznie mleka zjada Pani dziecko. Można to zrobić poprzez odciągnięcie pokarmu i podanie go dziecku z butelki z podziałką. Ułatwi to określenie ilości wapnia jaką dziecko przyjmuje z mlekiem). Łącznie daje to około 123mg. Ilość ta w porównaniu do zapotrzebowania (które według norm z 2008r wynosi 400mg) jest zbyt mała ilością. W dni kiedy podaje Pani nabiał ilość wapnia w diecie wzrasta jednak nadal nie zaspokoi ona całkowicie zapotrzebowania na ten składnik.

Według aktualnego schematu dziecko w wieku 12 miesięcy powinno być karmione piersią na żądanie. Poza karmieniem piersią dziecku podajemy posiłki uzupełniające. Inna kwestią jest także karmienie dziecka w nocy. W wieku Pani dziecka zaleca się aby w miarę możliwości unikać karmienia dziecka w nocy. Już od ukończenia pierwszego roku należy przyzwyczajać dziecko do spożywania 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Jeśli nie może Pani karmić dziecka piersią w ciągu dnia to proponowałabym albo odciąganie pokarmu lub wprowadzenie mleka modyfikowanego. Na jego bazie można przygotowywać dla dziecka kaszki, deserki mleczne lub po prostu podawać do picia z butelki.

mgr Magdalena Gronau
Dietetyk

Przeczytaj także: Ocena jadłospisu po 1 roku życia

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.