Jak zapewnić odpowiednią podaż wapnia i białka w diecie dziecka z alergią
Witam, Okazało się, że moje dziecko ma alergię na krowie mleko. Karmię piersią, wobec tego ograniczam jedzenie nabiału. Jednak w tym czasie powinnam dziecku dostarczyć białko i wapń. Proszę powiedzieć gdzie znajdę takie substancję odżywcze. Pozdrawiam Monika
Dziecku z alergią na białko mleka krowiego, które jest karmione piersią należy wyeliminować z diety wszelkie produkty zawierające w swoim składzie mleko, a więc: jogurty, kefir, maślankę, sery żółte, topione, twarożki, masło. Należy uważnie czytać etykiety produktów spożywczych i zwracać uwagę na skład, bowiem dodatek mleka w różnej postaci może znajdować się w produktach w których konsumenci się nie spodziewają, np. w pieczywie, makaronach, pasztetach. Pani również powinna te produkty wyeliminować ze swojej diety, ponieważ uczulające białka przechodzą do pokarmu. Nie pisze Pani w jakim wieku jest dziecko, trudno mi więc konkretnie wskazać produkty które może Pani włączyć do diety córeczki aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia. Wapń na pewno znajdziemy w takich produktach jak: brokuły, botwinka, kapusta, fasola, soja (po 1. roku życia, z tym że soja często uczula dzieci z alergią na białko mleka krowiego), fasolka szparagowa, kalarepa, morele i figi suszone (od 7.-8. roku życia), migdały i orzechy (nie wcześniej niż w 3. roku życia), sardynki z ośćmi (można je podawać wyłącznie starszym dzieciom, ponieważ młodsze mogą sobie z nimi nie poradzić!!). Należy przy tym pamiętać, że wapń z produktów roślinnych jest znacznie gorzej przyswajany. Jednak dziecku, które jest karmione piersią na żądanie i otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu mamy nie grozi niedobór wapnia i białka.
Dzieci uczulone na białko mleka krowiego może uczulać również wołowina i cielęcina. Najmniej alergizujące gatunki mięsa to: kurczak, indyk, królik. Warto 1-2 razy w tygodniu podawać dziecku rybę. Dziecko w 6.-7. miesiącu życia powinno otrzymywać 10g mięsa codziennie, w 8.-9. należy zwiększyć ilość mięsa do 10-15g, zaś w 10.-12. do 15-20g. Wyżej wymienione produkty są źródłem białka zwierzęcego.
Jeżeli karmi Pani piersią nie wystarczy ograniczyć nabiału w diecie, lecz należy go wyeliminować, ponieważ nawet niewielkie ilości uczulających białek mleka krowiego szkodzą dziecku. Żeby nie doprowadzić do niedoboru wapnia w Pani organizmie w tym okresie, może Pani włączyć do swojej diety mieszanki mlekozastępcze, na początku mogą one być na pewno trudne do zaakceptowania w smaku, dlatego najlepiej przygotować na ich bazie napój czy deser mleczno-owocowy.
Mleko innych zwierząt kopytnych również może uczulać Pani dziecko, niewskazane jest więc picie przez Panią mleka koziego czy owczego. Może włączyć Pani zaś do swojej diety soki owocowe wzbogacone wapniem czy wody mineralne z tym pierwiastkiem. Pewnym rozwiązaniem może być również zastosowanie suplementacji wapnia, ale wyłącznie pod nadzorem lekarza, bowiem takie preparaty mogą obciążać nerki, poza tym nie wszystkie są dozwolone w czasie karmienia piersią. Proszę również zwrócić uwagę zawsze na stosowane w czasie choroby Pani czy dziecka antybiotyki czy probiotyki, bowiem mogą one zawierać śladowe ilości mleka i jego pochodnych. Zawsze należy uważnie czytać ulotkę.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Zioła w ciąży