Jak zrezygnować z nocnego karmienia?
Witam serdecznie, moja córeczka w połowie maja kończy 2latka,wciąż pije mleko z butelki oprócz normalnych posiłków. Po obudzeniu wypija ok 150 ml mleka, po ok godzinie zjada śniadanie (często jest to gotowana kasza jaglana, jęczmienna z oliwą i natką pietruszki, na drugie śniadanie zjada kanapkę z pastą z żółtka/mięsa i warzyw/żółtym serem lub banana, plus kawałki owoców, przed drzemką koło 14 wypija znowu koło 200 ml mleka, ok 17 zjada zupkę, na podwieczorek owoce, a około 20- 21 kolację (gęstą kaszkę, lub makaron z warzywami i gotowanym mięsem),przed spaniem koło 22 wypija koło150 mleka, w nocy budzi się raz po 5godz,albo częściej 2 razy co 3,5 godz. i wypija ok 100-180 ml mleka, budzi się koło 8. Proszę poradzić mi jak zrezygnować z nocnego mleka, córeczka bardzo się go domaga (już mówi),dodam jeszcze że jest bardzo aktywnym dzieckiem, spędzającym dużo czasu na placu zabaw, jest w 25 centylu i wagowo i wzrostowo. Pozdrawiam.
Witam,
dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia powinny zjadać 5 do 6 posiłków na dobę, a przerwy pomiędzy nimi powinny być około 3-godzinne. W jadłospisie córeczki doliczyłam się nawet 10 posiłków (samo mleko to też posiłek), a w związku z tym jada zbyt często. Dlatego w pierwszej kolejności radzę starać się stopniowo zmniejszyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5. Można to zrobić w ten sposób, że rano mleko i kasza zjadane są w odstępie nie dłuższym niż pół godziny. Sama kasza z oliwą i natką pietruszki nie jest pełnowartościowym posiłkiem na śniadanie. Oprócz mleka do picia, do kaszy z oliwą proponuję dodać odrobinę produktu białkowego (mięso, rybę, jaja, twaróg lub ser) oraz trochę warzyw. Dobrze zbilansowany posiłek sprawi, że dziecko nie stanie się zbyt szybko znowu głodne.
Drugie śniadanie powinno być po około trzech godzinach od zakończenia pierwszego śniadania. Do niego proponuję dołączyć mleko, które dziecko wypija przed drzemką. Jeśli podaje Pani same owoce, to dobrze jest dodać do nich nieco naturalnego twarożku lub jogurtu oraz produkt zbożowy w postaci płatków, chrupek, sucharka lub ciasteczka. Warto zadbać o to, by dziecko nie jadło później niż około godzinę przed snem. Jeśli przed drzemką będzie domagało się mleka, warto spróbować podać inny napój, np. herbatkę, rozcieńczony wodą sok lub samą wodę.
Obiad powinien być zaraz po obudzeniu, nie później niż o 16:00 (może uda się przesunąć drzemkę na nieco wcześniejszą godzinę?) Jeśli jest to sama zupka, to powinna stanowić kompletny posiłek: warzywa + produkty zbożowe/ziemniaki + mięso/ryba + olej lub masło.
Podwieczorek mogą stanowić same owoce. Według tego planu dobrze, by był podany około godziny 18:00.
Kolacja wypada trochę późno, ale jeśli dziecko jest tak przyzwyczajone, to nie trzeba tego zmieniać. Wieczorny posiłek powinien być skomponowany podobnie jak śniadanie: powinno się w nim znaleźć pełnowartościowe białko, warzywa, produkty zbożowe, porcja tłuszczu. Mleko zalecałabym podać do lub zaraz po kolacji. Jeśli w przyszłości uda się kolację przesunąć na wcześniejsze godziny, to wtedy porcja mleka przed snem może być słuszna.
To, co zaproponowałam jest jedynie przykładem, wiadomo, że córeczka ma swoje przyzwyczajenia i swój własny rytm dnia. Nie zawsze uda się dopasować je do schematów.
Ma Pani rację, że córeczka powinna już przestać jeść w nocy. Przede wszystkim stwarza to zagrożenie próchnicą zębów. Jest to też po prostu niefizjologiczne. Organizm potrzebuje przynajmniej 6-8 godzin odpoczynku nocnego od przyjmowania pokarmów. Dziecko domaga się mleka w nocy z dwóch powodów: albo rzeczywiście jest głodne, albo jest przyzwyczajone, że zawsze, kiedy się wybudzi ze snu, dostanie butelkę.
W pierwszym przypadku musimy zadbać o to, by zwiększyć energetyczność posiłków podawanych w ciągu dnia. Po pierwsze należy sprawdzić czy ilość podawanego tłuszczu jest odpowiednia (3-4 łyżeczki masła, łyżeczka oliwy, pełnotłuste mleko, tłusty nabiał). Do posiłków podawać produkty zbożowe (również pełnoziarniste – pieczywo, kasze, ryż, makaron). Podczas spożywania posiłków należy uwagę dziecka skupić jedynie na jedzeniu, zapewnić spokojną, pozbawioną pośpiechu, atmosferę. Najlepiej jeść razem z dzieckiem. Wtedy bardziej prawdopodobne jest, że maluch zje całą porcję.
W drugim przypadku, kiedy dziecko jest po prostu przyzwyczajone do picia w nocy, należy starać się proponować mu wodę lub inne napoje bez zawartości cukru. Butelka może również kojarzyć się z obecnością i opieką rodzica. W porze nocnej maluch może szczególnie odczuwać jej brak, stąd wołanie o mleko. W tym przypadku należy zadbać o komfort psychiczny dziecka innymi metodami niż podanie butelki (przytulanie, głaskanie, kołysanka).
Na naszej stronie znajdzie Pani również porady jak odzwyczaić malca od butelki w ogóle.
mgr Alicja Hojda
Dietetyk
Przeczytaj także: Niechęć do kubeczka