Kinga Pienińska
Witam, mam prośbę, aby przeanalizowały Panie na stronie wodę Kingę Pienińską. Smak zarówno mnie jak i mojemu mężowi bardzo odpowiada, zaczęłam się jednak zastanawiać czy jest ona odpowiednia dla 1,5 rocznego dziecka? Będę wdzięczna za odpowiedź i napisanie od kiedy można taką wodę dawać dzieciom, na co powinnam zwracać uwagę kupując wodę dla dzieci. Co oznaczają kationy oraz aniony w składzie?
Nazwa produktu
Kinga Pienińska- Naturalna Niskosodowa Woda Mineralna
Podstawowe informacje
Kategoria: woda
Producent: GFT Goldfruct Sp. Z o. o.
Opakowanie: 1.5 l
Średniozmineralizowana, niskosodowa, zrównoważony skład minerałów. Niskonasycona dwutlenkiem węgla do stężenia 1500 mg/I Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Suma składników mineralnych 512,560 mg/l
Kationy (mg/I):
Sodowy 4,590
Potasowy 2,310
Magnezowy 13,130
Wapniowy 97,800
Aniony (mg/I):
Wodorowęglanowy 335,600
Chlorkowy 7,090
Siarczanowy 28,500
Fluorkowy 0,050
Krzemionka 12,300
Zalety
-Smaczna
-Dobrze gasi pragnienie
-Naturalna
Wady
-Szybko się kończy :)
Co na to ekspert?
mgr Alicja Hojda, dietetyk
Opisana woda jak najbardziej nadaje się do picia dla małego dziecka, gdyż średniozmineralizowaną wodę mineralną (czyli o zawartości składników mineralnych od 500 do 1500 mg/l) można podawać już po pierwszym roku życia. A ta woda w niewielkim stopniu przekracza „granicę” nisko- i średniozmineralizowanej.
Kupując wodę dla dziecka powinno się zwrócić uwagę na sumę wszystkich minerałów (na etykiecie butelki powinna być ona podana w mg/litr wody). Woda wysokozmineralizowana (o zawartości składników mineralnych powyżej 1500 mg/l) przeznaczona jest dla osób dorosłych do picia na zmianę z wodą mniej zmineralizowaną, zwłaszcza podczas upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto zwracajmy uwagę na proporcje składników. Wapnia (Ca 2+) wodzie powinno być dwa razy więcej niż magnezu (Mg 2+). Dbajmy o to, by podawać dzieciom wodę niskosodową, czyli taką, która zawiera poniżej 20 mg sodu (Na +) na litr (zwłaszcza, jeżeli na co dzień dosalamy dzieciom potrawy, podajemy wędliny czy inne słone produkty).
Na co dzień dzieci powinny pić wodę niegazowaną/niskonasyconą dwutlenkiem węgla (CO2). Maluchy zazwyczaj lubią wodę gazowaną i mogą od czasu do czasu się jej napić jeśli chcą, ale trzeba pamiętać, że w dużych ilościach może ona podrażniać delikatny przewód pokarmowy. Plusem wody gazowanej jest to, że wolniej rozwijają się w niej drobnoustroje. Bywa też pomocna u starszych dzieci przy niestrawności i nudnościach (o łagodnym nasileniu), braku apetytu czy zaparciach.
Skład mineralny wody dzieli się na dwie grupy: kationy i aniony. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tworzą go rozpuszczone w tej wodzie sole. Sole te w roztworze wodnym występują w formie zdysocjowanej, czyli ulegają rozpadowi na jony (cząsteczki o różnej wartości ładunku elektrycznym). Jon o ładunku dodatnim to kation, a jon o ładunku ujemnym to anion.
Pamiętać należy o tym, aby nie kupować zawsze takiej samej wody, ponieważ różne jej rodzaje mają nieco odmienne proporcje składników mineralnych. Na przykładzie „Kingi Pienińskiej” widzimy, że ma ona mało magnezu w stosunku do wapnia. Nie ma wody mineralnej o idealnym składzie, dostosowanym do potrzeb każdego człowieka, tak samo jak nie ma idealnego „stałego” produktu spożywczego zapewniającego nam wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich ilościach. Aby dostarczyć sobie zrównoważone dawki pierwiastków należy sięgać po różne wody.
Generalna ocena w skali 1 do 5:
5
Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.
Przeczytaj także:
Tradycyjne masło fińskie w pełni naturalne
Powidła śliwkowe węgierkowe marki Łowicz
Jogurt naturalny probiotyczny marki Jana
Sportina Active marki Obst
Serek bieluch